Wiesz, ile osób nosi Twoje nazwisko?
Zastanawiasz się, ile osób nosi Twoje nazwisko, a nawet nazywa się tak samo jak Ty? Możesz to sprawdzić w prosty sposób. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki, dzięki której poznasz dokładną liczbę osób zarejestrowanych pod takim samym nazwiskiem jak Twoje.

Nie od dziś wiadomo, że łączą nas wspólne geny. Możemy być spokrewnieni lub przynajmniej spowinowaceni z osobami spotykanymi przez nas w pracy, sklepie czy na spacerze. Istnieją odpłatne badania pokazujące nasz genotyp. Dzięki nim ludzie na całym świecie przekonują się, że ich przodkowie pochodzili często z różnych zakątków świata. To ciekawe informacje, jednak – z uwagi na koszty – wciąż dla nielicznych.

Na portalu dane.gov.pl znajdziesz darmowe, otwarte bazy danych, dzięki którym zyskasz dostęp do ponad 290 tysięcy nazwisk z całego kraju. Znajdziesz tam najpopularniejsze nazwiska w Polsce, żeńskie i męskie, jak też te mało popularne, a nawet dziwne. Bez względu na to, czy nosisz jedno, czy drugie, możesz się dowiedzieć, ilu potencjalnych krewnych lub spowinowaconych o Twoim nazwisku żyje dziś w Polsce.

Wyszukiwarka nazwisk męskich i żeńskich dostępna jest pod tymi dwoma adresami:

Rdzenie nazwisk mają różne pochodzenie. Niektóre, jak Szymański, Jankowski czy Wojciechowski pochodzą przeważnie od imienia ojca lub świętego patrona. Inne, jak Potocki, Kostka czy Czartoryska mogą wskazywać na szlacheckie pochodzenie. Z kolei Kowalski, Woźniak czy Krawczyk wywodzą się przeważnie od zawodu wykonywanego przez założyciela danego rodu.

Źródło: ESKA.pl
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*