Przedszkola i żłobki tylko dla zaszczepionych!
W 2021 roku do publicznych żłobków i przedszkoli będą najprawdopodobniej przyjmowane tylko dzieci, które otrzymały wszystkie szczepienia obowiązkowe. Projekt ustawy został poparty przez senatorów bez względu na podziały polityczne.

Koronawirus pokazał, jak krucha jest nasza cywilizacja i wypracowany w niej dobrobyt. Choroba, na którą nie ma lekarstwa, błyskawicznie zmiażdżyła życie społeczne i doprowadziła wiele sektorów gospodarki na skraj zapaści.

To nie pierwszy raz, gdy ludzkość przegrywała z patogenami. Dzięki szczepieniom wiele śmiertelnych chorób zostało praktycznie wyeliminowanych. Pandemia koronawirusa pokazała jednak, jakie konsekwencje może mieć zrezygnowanie z wakcynacji, zarówno pod względem zdrowotnym, jak i ekonomicznym. Dlatego też politycy przygotowali projekt ustawy, według której do przedszkoli i żłobków będą mogły uczęszczać tylko dzieci z kompletem szczepień.

Przedszkola i żłobki tylko dla zaszczepionych? Projekt ustawy trafił z Senatu do Sejmu.

Inicjatywa senatorów zmienia trzy ustawy: o prawie oświatowym, o opiece nad dziećmi w wieku do 3 lat oraz o podstawowej opiece zdrowotnej. Nowelizacja zakłada dopisanie, że warunkiem przyjęcia dziecka do publicznego żłobka będzie zaświadczenie o wypełnieniu Programu Szczepień Ochronnych.

Dokument ten byłby wydawany przez lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej lub pediatrów. Przejście szczepień byłoby także jednym z kryteriów przyjęcia do przedszkola.

Dzieci w wieku 6 lat muszą obowiązkowo odbyć roczne przygotowanie przedszkolne, nie można więc zakazać przyjmowania chętnych ze względu na brak szczepień. W nowym prawie zaświadczenie traktowane jest więc jako jedno z kryteriów przyjęcia: dzieci zaszczepione będą miały pierwszeństwo do dostępnych miejsc.

Ministerstwo Zdrowia na zaproponowane przepisy patrzy bardzo przychylnie.

Idea jest słuszna i Ministerstwo Zdrowia ją popiera. Jako przedstawiciel ministerstwa i lekarz jestem zdecydowanie za tym, aby wyszczepialność polskiego społeczeństwa była jak największa. Dziękuję senatorom za inicjatywę. Myślę, że ta ustawa będzie dalej procedowana w Sejmie.

– informuje  Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Oficjalnego stanowiska rządu jeszcze w sprawie zaproponowanego prawa nie ma, wiele wskazuje jednak na to, że spotka się z przyjaznym przyjęciem. Pozytywną opinię wystawiła projektowi już Naczelna Rada Lekarska.

Jeśli Sejm zdecyduje się przyjąć ustawę, obowiązek szczepień dzieci oddawanych do żłobków wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Państwowe żłobki i przedszkola będą miały rok na przystosowanie swoich statutów, wiele z nich zrobi to jednak znacznie szybciej – podobne zapisy pojawiają się w nich już teraz.

Źródło: Radio ZET.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*