Demony przeszłości z III RP muszą odejść w niepamięć!
Ruszamy z nowym programem wsparcia dla terenów popegeerowskich w wysokości 250 mln zł, realizowane w ramach RFIL – przekazał podczas konferencji prasowej w KPRM premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zwrócił uwagę, że od dłuższego czasu zadajemy sobie pytania o przyszłość – jak będzie wyglądać polska gospodarka po ustąpieniu pandemii oraz co należy zrobić, żeby się móc rozwijać.

Demony przeszłości z III RP muszą odejść w niepamięć.

– podkreślił Mateusz Morawiecki, dodając, że „jedną z pięt achillesowych rozwoju III RP był niewątpliwie brak dbałości o obszary popegeerowskie, wiele obszarów w Polsce zostało zupełnie opuszczonych”.

Gwałtownie przyrosło tam bezrobocie, bieda, ubóstwo, ale także zwijanie usług publicznych.

– wskazał.

Dziś chcemy tę niesprawiedliwość zacząć w stosunkowo szybkim tempie naprawiać, żeby na te tereny popegeerowskie z powrotem zajrzała nadzieja. Ruszamy z nowym programem wsparcia dla terenów popegeerowskich w wys. 250 mln zł, realizowane w ramach RFIL.

– poinformował premier.

Z RFIL już część środków poszła do tych popegeerowskich terenów, ale dziś chcemy, żeby gminy mogły złożyć maksymalnie 3 wnioski na 3 inwestycje, które będą opiewały na kwoty min. 50 tys. zł, a maksymalnie 5 mln zł.

– dodał.

Premier Morawiecki przekazał, że największe wsparcie zostanie skierowane do tych gmin, które są najbiedniejsze.

Chcemy, by ta szarość odziedziczona po PRL, po pierwszych 20 latach III RP nareszcie została rozświetlona przez nowe inwestycje i nowoczesność.

– powiedział.

Wsparcie skierowane jest do gmin, w których funkcjonowały PGR-y, w szczególności obejmować będzie m.in. rozbudowę infrastruktury kanalizacyjnej czy drogowej, budowę centrów umożliwiających integrację i aktywizację mieszkańców czy termomodernizację budynków. Pieniądze mogą też być przeznaczone na finansowanie zadań rewitalizacji oraz na przedsięwzięcia niskoemisyjne.

Źródło: Do Rzeczy; Serwis Samorządowy PAP.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*