Ruszyły kontrole szamb



Czas czytania: 4 min.

Komunikat Urzędu Gminy w Chotczy.

Urząd Gminy w Chotczy przypomina właścicielom nieruchomości, posiadającym bezodpływowe zbiorniki (szamba) oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków o ustawowych obowiązkach, jakie na nich spoczywają, wynikających z art. 5 ustawy z dnia 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2022 r. poz. 1297, 1549) tj.: zapewnieniu utrzymania czystości i porządku przez m.in. przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej, a w przypadku, gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona – wyposażenia nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych.

Urząd Gminy w Chotczy przypomina również, iż zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, właściciele nieruchomości, którzy pozbywają się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych, zobowiązani są – w razie kontroli – do udokumentowania, że korzystają z usług wykonywanych przez przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych poprzez okazanie kontrolującym podpisanej umowy z takim przedsiębiorcą oraz dowodów opłat za te usługi.

Na podstawie art. 6 ust. 5a ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, Urząd Gminy w Chotczy informuje mieszkańców Gminy Chotcza, że pracownicy Urzędu Gminy w Chotczy będą przeprowadzać kontrole opróżniania zbiorników bezodpływowych (szamb) oraz przydomowych oczyszczalni, zawarcia umów na wywóz nieczystości ciekłych z przedsiębiorcami posiadającymi zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Chotcza oraz dowodów uiszczania opłat za te usługi.

Kontrola prowadzona będzie w okresie od 22 sierpnia do 2 września 2022 r.

Ponadto!

Jak informuje gazetaprawna.pl, 9 sierpnia 2022 r. weszła w życie większość przepisów nowelizacji prawa dotyczącego odprowadzania i oczyszczania ścieków. Gminy zyskały uprawnienia do przeprowadzania kontroli dotyczących kwestii szamba. Urzędnicy mogą sprawdzić:

  • czy na danej posesji znajduje się przydomowa oczyszczalnia ścieków lub bezodpływowy zbiornik na szambo,
  • czy właściciel nieruchomości ma podpisaną umowę z firmą wywożącą szambo.

Zmiany mają na celu skłonienie właścicieli domów do prawidłowego postępowania ze ściekami. Dziś wiele osób utylizuje nieczystości niezgodnie z prawem, np. odprowadza je do pobliskich cieków wodnych lub pozwala im wsiąkać w grunt. Dzięki temu nie płacą za wywóz szamba.

Za utrudnianie lub uniemożliwienie kontroli nowe przepisy przewidują karę grzywny. Dodatkowo nowe prawo wprowadza jasno wyrażony obowiązek prawidłowego pozbywania się ścieków przez właścicieli nieruchomości oraz przechowywania dokumentacji, która to potwierdza (np. umów z firmą odbierającą nieczystości).

Poza przeprowadzaniem kontroli gminy muszą do 9 lutego 2023 r. zaktualizować regulaminy dotyczące utrzymania czystości i porządku oraz stawki za wywóz ścieków.

Ścieki w Polsce w ogniu krytyki UE oraz NIK

Szykowane zmiany są konieczne, ponieważ w maju 2020 r. Komisja Europejska skrytykowała Polskę za niewdrożenie tzw. ściekowej dyrektywy unijnej. Jeżeli krajowe prawo nie zostanie poprawione, na Polskę mogą zostać nałożone dotkliwe kary finansowe, sięgające obecnie aż 6 mld euro.

O konieczności wprowadzenia zmian wielokrotnie mówiły też raporty Najwyższej Izby Kontroli. Jak czytamy w raporcie opublikowanym w grudniu 2021 r., nieoczyszczone ścieki komunalne pełne groźnych bakterii i wirusów bardzo często trafiają wprost do gruntu i przesiąkają do wód podziemnych oraz powierzchniowych.

Ponad 80 proc. wszystkich wytworzonych ścieków komunalnych wytworzonych w nieruchomościach niepodłączonych do kanalizacji w kontrolowanych gminach trafiło do środowiska w stanie nieoczyszczonym.

– czytamy w podsumowaniu raportu opublikowanym przez NIK.

Przyczyna takiego stanu rzeczy jest prozaiczna: nielegalne pozbywanie się ścieków jest tańsze, a właścicieli posesji nikt nie kontroluje. Prawie żadna ze skontrolowanych gmin nie gromadziła informacji o tym, którzy mieszkańcy są niepodłączeni do kanalizacji. Praktycznie nie sprawdzano też, czy właściciele domów prawidłowo opróżniają szamba. Jak podliczono:

  • średnia częstotliwość gminnych kontroli szamb to raz na 138 lat,
  • średnia częstotliwość gminnych kontroli przydomowych oczyszczalni ścieków to raz na 112 lat.

Kontroli najczęściej nie przeprowadzano z powodu braków finansowych i kadrowych w gminach. Nie trzeba dodawać, że skutki dla środowiska są opłakane.

Wskutek zaniechania przez gminy egzekucji od właścicieli nieruchomości obowiązków (…) „opłacało się” posiadanie nieszczelnego szamba, instalowanie „rurociągów” do odprowadzania ścieków np. do rowów lub nielegalne wywożenie nieczystości. Wszystko to kosztem tych, którzy uczciwie usuwają nieczystości.

– podsumowuje NIK.

Źródło: Urząd Gminy w Chotczy; Gazeta Prawna; NIK.

Nasz sondaż. Zagłosuj

Tak z ciekawości pytanie :)
Czy wybralibyście twórcę i naczelnego MojeLipsko.info na swojego wójta/burmistrza?

Wesprzyj MojeLipsko

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.