Odwiedził nas polski koliber!



Czas czytania: 2 min.

Fruczak gołąbek jest mały jak koliber, ale to nie ptak.

Z wyglądu i zachowania przypomina kolibra, jednak jest od niego znacznie mniejszy. W Polsce pojawia się dopiero w maju i w czerwcu, ponieważ nie jest w stanie przetrwać u nas srogiej zimy. Fruczak gołąbek to wyjątkowy okaz, który jest motylem i ćmą w jednym.

Fruczak gołąbek (łac. Macroglossum stellatarum) to aktywny w ciągu dnia motyl z rodziny zawisakowatych. Występuje w całej Europie, a także w Afryce Północnej oraz w Azji Południowej.

Fruczak jest owadem, który ma aerodynamiczną budową ciała. Jego skrzydła i mięśnie pozwalają mu na naprawdę szybkie latanie – motyl ten może poruszać się z prędkością do nawet 50 km/h.

Bardzo ciekawie ubarwiony, z żółtawymi plamki na samym środku ciała, fruczak gołąbek ma ok. 3-4 cm długości. Jak na motyla przystało, posiada dwie pary skrzydeł o rozpiętości 4-5 (nawet do 7) cm, którymi potrafi bardzo szybko poruszać. Jak szybko?




Jego skrzydła wykonują ruchy o częstotliwości aż 5 tys. uderzeń na minutę, czyli ponad 80 na sekundę.

Fruczaki gołąbki – tak samo jak kolibry – spijają nektar z kwiatów. Robią to za pomocą długiej rurki – wysuwnej z otworu gębowego, giętkiej ssawki. Również podczas spijania nektaru zachowują się jak najmniejsze ptaki na świecie. Poruszają szybko skrzydłami, ale jednocześnie “stoją” w miejscu.

Przysmakami fruczaka gołąbka są zwłaszcza nektar z kwiatów petunii, ostu, przytulii, chabrów, cynii i gwiazdnicy.

Posadź popularne petunie, maciejki, budleje lub pelargonie. Motyl będzie czuł się u ciebie świetnie – stworzysz mu w ten sposób miejsce do żerowania i złożenia jaj.

Fruczak gołąbek nie stwarza zagrożenia dla człowieka.

Nasz sondaż. Zagłosuj

Burmistrz ma romans z urzędniczką. Czy w takiej sytuacji powinni pracować w jednym urzędzie?

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam szukać nieprawidłowości

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.