Starlinki ponownie nad powiatem



Czas czytania: 4 min.
Informacja i zdjęcie z profilu  Z głową w gwiazdach
 

🛰️ Wieczorny przelot satelitów Starlink G10-13 przykuwa uwagę nie tylko miłośników astronomii, ale po prostu wszystkich którzy wczesnym wieczorem znajdują się pod rozgwieżdżonym niebem. Kosmiczny „pociąg”, składający się z 23 jasnych satelitów o błękitnej barwie, będzie widoczny też dziś!

Poniżej wszystko co musicie wiedzieć, żeby go zobaczyć:
ℹ Satelity Starlink z grupy G10-13 to kolejny element budowanej na orbicie megakonstelacji satelitarnej firmy SpaceX. Jej zadaniem jest dostarczanie szerokopasmowego i bezprzewodowego internetu do każdego zakamarka naszej planety. Dzięki niemu będąc w totalnej głuszy, na pustyni, środku oceanu lub po prostu w locie samolotem, przy pomocy specjalnego urządzenia będziemy mieli dostęp do super-szybkiego internetu.
[…]
Umieszczenie na niebie tak dużej liczby satelitów jest krytykowane przez środowiska astronomiczne, stanowiąc coraz większy kłopot przy niektórych obserwacjach naukowych i amatorskich.
🚀 Obserwowane aktualnie Starlinki z grupy G10-13 zostały wyniesione na orbitę 30 października przy pomocy rakiety Falcon 9 z Florydy. Dzięki sprzyjającej obserwatorom w Polsce orbicie, jeszcze przez kilka dni będą tworzyć wieczorami widowiskowe przeloty nad naszym krajem.
⏱️ Dziś wieczorem (03/11/2024) przelot kosmicznego pociągu będziemy obserwować pomiędzy 17:46 a 17:51.
🛰️ O 17:46 pierwszy „wagonik” pojawi się na wysokości ok. 10° nad zachodnim horyzontem. Wypatrujcie go w konstelacji Węża, na lewo od zachodzącej, najjaśniejszej gwiazdy w tej części nieba Arktur.
Im bliżej horyzontu (początkowa faza lotu) tym satelity będą na skutek perspektywy „bliżej” siebie. Wzlatując coraz wyżej odległość kątowa między nimi będzie stopniowo rosnąć.
Sznur niebieskich satelitów będzie przemieszczał się do góry przez konstelację Koronę Północną, Herkulesa, a następnie wlecą do Smoka, gdzie będą znikać w cieniu Ziemi jeden po drugim.
🛰️ Ostatni element kosmicznego pociągu wejdzie w cień Ziemi na wysokości 63° dokładnie o 17:50:47 – wtedy też dla obserwatorów w Polsce zakończy się cały przelot.
Satelity Starlink z grupy G10-13 są wciąż dosyć jasne, co umożliwia ich bezproblemową obserwację nawet z miasta. Warto więc pomiędzy 17:46 a 17:51 wybrać się na krótki spacer i zadrzeć głowę do góry!
📷 Wiele osób bez najmniejszego trudu fotografuje Starlinki nawet zwykłym smartfonem. Spróbujcie ustabilizować smartfona i wykonać kilkusekundową ekspozycję w trybie nocnym. Pamiętajcie, że tym razem im krótsze naświetlanie, tym lepiej – satelity są bowiem w ciągłym ruchu. Trzy sekundy naświetlania powinny już wystarczyć 🙂
Poniżej znajdziecie trzy przykładowe zdjęcia jakie otrzymałem od Was w wiadomościach prywatnych i na grupie Fani Z głową w gwiazdach. Ich autorami są Kasia Durajska, Michał Teresiński i Małgorzata Drzewińska. Dzięki! 🙂
🚨 O przelocie oczywiście przypomnę Wam w kanale nadawczym „Z głową w gwiazdach ALERT”: https://m.me/j/AbZWU3Ic3IRDXBZf/
⚠️[UDOSTĘPNIJCIE] proszę post na swoich tablicach – wiele osób wciąż chce zobaczyć Starlink, a inni widząc je, nie mają pojęcia co się dziej! Może ten wpis im w tym pomoże? 🙂
————————–
☕️ Pamiętajcie, że Z głową w gwiazdach tworzę dzięki Waszemu wsparciu! Jeśli uznacie, że ten post będzie dla Was pomocny, poza puszczeniem go w świat, pomyślcie o postawieniu mi wirtualnej kawy: https://buycoffee.to/zglowawgwiazdach

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać




Zagłosuj w naszej ankiecie. Wyraź swoje zdanie!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.