Skarga na czynności urzędnika – jak złożyć



Czas czytania: 2 min.

Skarga na czynności urzędnika lub działanie całego urzędu ma przede wszystkim wykazać niezadowolenie osoby korzystającej z urzędu, czyli petenta.

Prawo do składania skarg przysługuje każdemu!

Pracownicy urzędów NIE SĄ bezkarni!

Profesjonalizm urzędnika oprócz wiedzy merytorycznej i proceduralnej opiera się na wysokiej kulturze osobistej, wyczuciu oraz życzliwości.

W przypadku skargi na czynności urzędnika nie ma konieczności wskazywania interesu prawnego – wystarczy interes faktyczny. Osoba składająca skargę nie musi uzasadniać własnego interesu w wystosowaniu tego pisma. Sam fakt wyrażenia swojego niezadowolenia i opisanie zaistniałej sytuacji jest wystarczający.

Ze skargą można wyjść zarówno w interesie własnym, publicznym, a także w imieniu innej osoby (za jej zgodą).

Kodeks postępowania administracyjnego.

Art.  221.  [Prawo składania skarg i wniosków]

§  1.

Zagwarantowane każdemu w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej prawo składania skarg i wniosków do organów państwowych, organów jednostek samorządu terytorialnego, organów samorządowych jednostek organizacyjnych oraz do organizacji i instytucji społecznych realizowane jest na zasadach określonych przepisami niniejszego działu.

§  2.

Skargi i wnioski mogą być składane do organizacji i instytucji społecznych w związku z wykonywanymi przez nie zadaniami zleconymi z zakresu administracji publicznej.

§  3.

Skargi i wnioski można składać w interesie publicznym, własnym lub innej osoby za jej zgodą.

Art. 222. Kryterium kwalifikacji pisma jako skargi lub wniosku

O tym, czy pismo jest skargą albo wnioskiem, decyduje treść pisma, a nie jego forma zewnętrzna

Art. 225. Obowiązek przeciwdziałania ograniczaniu prawa do składania skarg i wniosków

§ 1.
Nikt nie może być narażony na jakikolwiek uszczerbek lub zarzut z powodu złożenia skargi lub wniosku albo z powodu dostarczenia materiału do publikacji o znamionach skargi lub wniosku, jeżeli działał w granicach prawem dozwolonych.
§ 2.
Organy państwowe, organy jednostek samorządu terytorialnego i inne organy samorządowe oraz organy organizacji społecznych są obowiązane przeciwdziałać hamowaniu krytyki i innym działaniom ograniczającym prawo do składania skarg i wniosków lub dostarczania informacji – do publikacji – o znamionach skargi lub wniosku.

Informację o pracy urzędów możesz przekazać też nam:

Informacja, skarga, wniosek, pochwała? Pisz

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.