Kleszcze atakują!



Czas czytania: 3 min.

Według najnowszych badań opublikowanych przez Państwowy Zakład Higieny liczba chorych na boreliozę drastycznie wzrosła. Od początku roku zdiagnozowano ponad 2700 przypadków. 

 

To dwa razy więcej niż w 2022 roku..

Przed kleszczowym zapaleniem mózgu chronią szczepionki, a przed boreliozą mogą nas uchronić jedynie odpowiedni strój i czujność.

Kleszczowe zapalenie mózgu jest inną poważną chorobą przenoszoną przez pajęczaki. Jednak przed nią może nas uchronić szczepionka.

Tymczasem boreliozy unikniemy tylko poprzez ograniczenie możliwości kontaktu z kleszczami.

Kleszcze lubią ciepłą i wilgotną przestrzeń, dlatego najczęściej przyczepiają się pod ubraniem, w zgięciu pach, w okolicy pachwin lub dolnej części pleców.

Kiedy możesz natrafić na kleszcza?

W BIEGU – bieganie, jogging czy spacerowanie po terenach zielonych, w tym lasach, łąkach i miejskich parkach niesie ryzyko spotkania z zakażonym kleszczem.

ZAWSZE WIERNIE PRZY NODZE… PIES CZY KLESZCZ? – aktywne spędzanie czasu z psem na świeżym powietrzu pośród terenów zielonych, lasów, łąk czy miejskich parków niesie ryzyko spotkania z kleszczem i wystąpienia Kleszczowego Zapalenia Mózgu (KZM).

DBASZ O SWÓJ OGRÓD? ZADBAJ TEŻ O SIEBIE! – kleszcze mogą pojawić się wśród krzewów, zarośli i traw naszego ogródka czy działki.


CHROŃ SIĘ PRZED KLESZCZEM… ZAWODOWO! – zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Zachorowanie na KZM może wyłączyć Cię z pracy zawodowej i aktywności fizycznej na długi czas, a powikłania mogą wymagać wielomiesięcznej rehabilitacji, która nie zawsze pozwala wrócić do pełni sił.

ŻEBY TWOJE DZIECKO MIAŁO DOBRE WSPOMIENIA Z WAKACJI! –  biwaki, zielony szkoły i aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu lasów, łąk i jezior, niosą ryzyko spotkania z zakażonym kleszczem.


NIE WYWOŁUJ KLESZCZA Z LASU! –  ZASZCZEP SIĘ PRZECIW KLESZCZOWEMU ZAPALENIU MÓZGU – czas spędzony na terenach zalesionych i łonie natury, łowiectwo, wędkowanie, prace leśne, biegi crossowe, gry terenowe, obserwacja/fotografia zwierząt, survival –  może nieść ryzyko zakażenia KZM. KZM to ciężka choroba układu nerwowego, która może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet śmierci. Szczepienia to skuteczna forma zapobiegania KZM, zalecana przez Program Szczepień Ochronnych w Polsce.

Kleszcze nie mają naturalnych wrogów, dlatego jest ich coraz więcej. Przynajmniej na razie taka jest wiedza ludzka. Są odporne na głodowanie oraz niesprzyjające warunki środowiska.

Główne zalecenia profilaktyczne chroniące przed ukąszeniami kleszczy sprowadzają się do noszenia odpowiedniego ubioru podczas ekspozycji na kleszcze:

  • zakładanie koszul z długim rękawem;
  • zakładanie długich spodni;
  • zakładanie zakrytych butów;
  • stosowanie nakrycia głowy.

 ponadto niezwykle ważne jest również:


  • stosowanie środków odstraszających kleszcze, czyli odpowiednich repelentów-substancji zawierających dietylotoluamid (DEET), który rozpyla się na ubranie i osłoniętą skórę z wyjątkiem twarzy lub PERMETRYNĘ, którą spryskuje się tylko ubranie;
  • częste i uważne sprawdzanie powierzchni ciała po pobycie w lesie czy w parku, zwłaszcza w zgięciach stawowych, głowie, rękach, nogach, pachwinach – w celu jak najszybszego usunięcia kleszcza;
  • właściwe usunięcie kleszcza za pomocą pęsety z cienkimi końcami, za pomocą kleszczołapek lub używając pompki próżniowej (dostępnej w aptece).

Jak prawidłowo usunąć kleszcza? 

Podstawowa zasada brzmi: im wcześniej kleszcz zostanie usunięty z naszego ciała, tym mniejsze prawdopodobieństwo zakażenia odkleszczowym zapaleniem mózgu i boreliozą. Obecnie w aptekach dostępne są rozmaite przedmioty, które ułatwiają nam usuwanie kleszczy ze skóry. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami usunąć kleszcza, udajmy się do punktu medycznego/ośrodka zdrowia.

Usuwanie kleszcza krok po kroku:

  • zdezynfekuj pęsetę/przyrząd do usuwania kleszczy;
  • chwyć kleszcza jak najbliżej powierzchni swojej skóry;
  • delikatnie, ale stanowczo pociągnij przeciwnie do kierunku wkleszczenia i wyciągaj, aż zauważysz jego głowę;
  • po wyjęciu kleszcza, umieść go na kartce papieru i sprawdź, czy został usunięty w całości;
    • odkaź obszar wkleszczenia środkiem dezynfekującym;
    • po usunięciu kleszcza dokładnie umyj ręce w wodzie z mydłem.



Czego nie robić podczas usuwania kleszcza?

  • nigdy nie łap kleszcza za jego obrzęknięty brzuch, ponieważ istnieje ryzyko, że wyciśniesz do swojego organizmu zainfekowaną zawartość jelit kleszcza;
  • nigdy nie przekręcaj kleszcza, ponieważ jego głowa pozostanie w twoim ciele;
  • nie staraj się dusić kleszcza wazeliną, masłem, lakierem do paznokci, benzyną lub alkoholem. W ten sposób tylko sprowokujesz wymioty kleszcza i zwiększysz ryzyko wystąpienia infekcji;
  • nigdy nie usuwaj kleszcza gołymi rękami.

 

Nasz sondaż. Zagłosuj

Tak z ciekawości pytanie :)
Czy wybralibyście twórcę i naczelnego MojeLipsko.info na swojego wójta/burmistrza?

Wesprzyj MojeLipsko

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.