Zaatakowali punkt obserwacyjny w Solcu nad Wisłą!
18 czerwca 1943 r. partyzanci z oddziału Gwardii Ludowej im. Dionizego Czachowskiego i kilkunastu żołnierzy Batalionów Chłopskich ze zgrupowania „Ośki” z Woli Soleckiej pod wspólnym dowództwem Władysława Skorka ps. „Gruszka” (Skorek był przedwojennym działaczem KPP w Chotczy i komendantem dzielnicowym GL) zaatakowali punkt obserwacyjny niemieckiego lotnictwa w Solcu nad Wisłą.

 

Przed wypadem liczący około 30 osób oddział partyzancki obozował w lesie soleckim, blisko wsi Kazimierówka. Stamtąd przemaszerował do miasteczka, obsadził drogę prowadzącą do posterunku wroga i przypuścił na niego atak.

W walce rozbity został posterunek granatowej policji i niemieckich wartowników w dawnym seminarium nauczycielskim. W strzelaninie zginął jeden Niemiec, a policjanci zostali rozbrojeni. Po potyczce partyzanci zniszczyli wieżę obserwacyjną oraz urządzenia w pobliskim młynie i tartaku. Była to jedna z pierwszych wspólnych akcji GL i BCh w regionie.

 

Partyzanci z oddziału im. Dionizego Czachowskiego przeszli następnie do Puszczy Kozienickiej i zaatakowali niemiecki pociąg na stacji w Garbatce, jednak ponieśli znaczne straty i zostali zmuszeni do odwrotu. Po tych wydarzeniach wrócili na teren dawnego powiatu iłżeckiego, gdzie w następnych tygodniach dokonali kolejnych akcji bojowych.

Źródło: Krzysztof Machała, Historia Lipska i okolic.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*