Droga strategiczna w Kolonii Raj
Dawna droga strategiczna w miejscowości Kolonia Raj (gm. Solec nad Wisłą).

 

Od czasów powstania ZSRR do lat 80-tych XX wieku, w sztabach Armii Radzieckiej opracowywano plany szybkich uderzeń na zachód Europy. W okresie istnienia Układu Warszawskiego, radzieckie korpusy pancerne i zmechanizowane miały pędzić przez terytorium Polski w kierunku granic NATO. Aby zapewnić im możliwość szybkiego przekraczania Wisły bez konieczności korzystania z mostów, które zapewne stanowiły obiekt ataków przeciwnika, postanowiono wybudować miejsca do szybkiego wykonania przeprawy pontonowej.

Od miejscowości Raj do wału przeciwpowodziowego wybudowano kilkukilometrowy odcinek wzmocnionej drogi pokrytej asfaltem. Od wału do brzegu Wisły usypano groblę z solidnych głazów i betonu zapewniającą stabilność na podmokłym terenie, a całość pokryto płytami żelbetonowymi, co zapewniało swobodne poruszanie się kilkudziesięciotonowym pojazdom pancernym.

 

Na końcu drogi osadzono w rzece potężne pachołki, służące do mocowania lin trzymających most pontonowy.

Nie pamiętam czy wojsko przeprowadziło tam operacje składania mostu ale cały obiekt był regularnie konserwowany i naprawiony.

 

Czas mijał, upadł komunizm, Polska wstąpiła do NATO, droga strategiczna już niepotrzebna, powoli ulega degradacji. Coroczne przybory Wisły systematycznie niszczą nawierzchnię z betonowych płyt, przenosząc na lewą stronę drogi. Obecnie zarośnięta i zniszczona, stanowi atrakcję dla wędkarzy i spacerowiczów oraz jest reliktem zimnej wojny.

Źródło: Hyacinthe Osseux, Historia Lipska i okolic.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*