Warsztaty z najmłodszymi zawsze cieszą najbardziej. Już od najmłodszych lat należy pokazywać dzieciom zdrowe nawyki żywieniowe!
Strasznie smuci fakt, że w szkołach takich zajęć obowiązkowych nie ma. Przez zabawę naprawdę wiele możemy nauczyć dzieci, by w przyszłości mogły cieszyć się życiem.
Kochani rodzicie pamiętajcie o zdrowych zasadach odżywiania swoich pociech, to od was zależy ich stan zdrowia w przyszłości.
Cukrowa opowieść Natalii i Aleksandry może się zmieścić w jednym zdaniu: cukrowi mówimy NIE!
Kochajmy warzywa i owoce! Te dary zwłaszcza latem doceniajmy, bo są one naturalne i niezastąpione. A w dodatku to istne dzieła sztuki stworzone przez naturę.
Ale, ale…
Wyobraźcie sobie cudowne kolorowe cukiereczki. Nie możemy zdradzić ich nazwy. Czy wiecie jakie cudowne dzieło sztuki można stworzyć przy ich pomocy? Istna tęcza kolorów. To zobaczycie w fotogalerii. A czy wiecie ile kostek cukru jest w popularnych napojach i batoniku czekoladowym. Oj dużo! O tym naocznie przekonali się młodzi uczestnicy warsztatów „Opowieści o zdrowym odżywianiu”. Okazało się, że uczestnicy widzieli bardzo dużo o zdrowym odżywianiu i o piramidzie żywieniowej. Dwa ćwiczenia wykonane pod okiem dietetyczek rozbudziły kreatywność i w rezultacie okazały się smaczne.
Jogurt naturalny oraz przeróżne dodatki w postaci owoców sezonowych, ciasteczek owsianych, gorzkiej czekolady, orzechów, syropu z agawy okazały się letnim hitem żywieniowym. Tak samo było z kolorowymi kanapeczkami. Wszystko co zostało zrobione zostało przez dzieci skonsumowane ze smakiem.
Opowieści żywieniowe zakończone zostały twórczym malowaniem i rysowaniem. Posłużyły do tego książki dla dzieci dotyczące jedzenia i gotowania. Aha, było jeszcze zwiedzanie biblioteki. Tak spędzony czas dzieci i ich mamy oceniły pozytywnie.
I jeszcze na zakończenie cytat z książki Zofii Staneckiej „Basia. Wielka księga słów”.
„Słodycze to są wszystkie pyszne rzeczy: lizaki, cukierki, czekoladki, ciasteczka i żelki. Mama mówi, słodycze są niezdrowe. To dlatego mamy z Jankiem dni słodycze, kiedy wolno nam jeść słodycze, i niesłodyczowe. Tych niesłodyczowych jest więcej. To niesprawiedliwe”.
Wszystkim dzieciom i dorosłym życzymy więcej dni niesłodyczowych, bo tak jest zdrowiej!
Podziękowania dla Pani Krysi Wójtowicz za możliwość przeprowadzenia zajęć edukacyjnych – oczywiście w formie zabawy.
Źródło: Poradnia Dietetyczna – dietka na zdrowie; Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rzeczniowie; Filia Biblioteczna w Pasztowej Woli – Biblioteka „Pod Złotym Naparstkiem”.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis