Strzelanina pod Strugą
Fot. Zdjęcie spod Strugi, blisko prawdopodobnego miejsca zasadzki partyzantów na niemiecką żandarmerię.

Potyczka pod Strugą – 23. czerwca 1943 roku.

79 lat temu, na trasie Lipsko-Ciepielów, kilkunastu partyzantów z oddziału Gwardii Ludowej im. Dionizego Czachowskiego otworzyło ogień do niemieckich żandarmów wracających na posterunek w Górkach Ciepielowskich. Pojazdem podróżował oficer żandarmerii SS nazwiskiem Weber. Celem akcji miał być odwet za pacyfikacje i egzekucje na działaczach ruchu oporu oraz polskiej ludności cywilnej. Partyzanci GL, uzbrojeni w broń pochodzącą z radzieckich zrzutów, obsadzili skraj lasu przy zakręcie blisko wsi Struga (obecnie przysiółek Drezna, gm. Ciepielów), otoczonej kompleksami leśnymi.

 

Około godziny 12:00 niemiecka kolumna wpadła w zasadzkę. Na pojazdy posypał się grad pocisków, zmuszając je do zatrzymania się. Z ciężarówki wyskoczyli żandarmi i odpowiedzieli ogniem w kierunku zagajnika, w którym znajdowali się partyzanci. Podczas strzelaniny, śmierć poniosło dwóch Niemców, a pięciu było rannych. Komendant Weber, odpowiedzialny za liczne mordy na polskiej i żydowskiej ludności okolic Lipska i Ciepielowa, zmarł w szpitalu z powodu odniesionych ran. W walce poległ jeden z gwardzistów, Albin Cota z Jasieńca Soleckiego: miał wtedy 23 lata. Po krótkiej wymianie ognia, partyzanci rozpoczęli odwrót w kierunku Świesielic.

 

W pościg za partyzantami ruszyli esesmani z posterunku w Górkach Ciepielowskich. Przesłuchali oni m.in. Władysława Owczarka, żołnierza BCh (który w swojej książce „Ludzka droga” opisał tę potyczkę i widział tamtego dnia wycofujących się spod Strugi partyzantów), oraz wielu mieszkańców okolicznych wsi. Obława jednak utknęła w martwym punkcie i Niemcy nie natrafili na trop oddziału GL.

 

Żandarmi z posterunku SS w Górkach Ciepielowskich w trakcie swojej bytności na Ziemi Lipskiej (1942-1943) zamordowali około 900 ludzi. W większości byli to Polacy, Żydzi i Romowie. Kres działalności niemieckich zbrodniarzy położyli partyzanci Batalionów Chłopskich ze zgrupowania „Ośki”, którzy w ataku na umocniony posterunek przeprowadzonego 30 września 1943 roku zabili około 15 esesmanów.

Źródło: Krzysztof Machała, Historia Lipska i okolic.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*