Mieszkańcy chcą prawdziwego dzwonu! Nie nagrańCzas czytania: 2 min.

Czy ktoś wie cokolwiek nt. losów dzwonu z siennieńskego kościoła, a właściwie dzwonnicy? Te ,, z magnetofonu”, sztuczne brzmią co najmniej nieładnie. Wielu pokoleniom łezka w oku się kręci na myśl o prawdziwym brzmieniu oryginału. Tyle dzieje się w Siennie.. Dopilnujmy aby nasz zabytek wrócił na swoje miejsce –  taki wpis pojawił się na profulu Spotted: Sienno.

Dzwonnica z XVIII wieku została po raz pierwszy wpisana do rejestru zabytków w 1967  roku, ponowiono to w 1982 roku.

W komentarzach do postu pojawiły się podobne opinie, część przytoczymy (pisownia oryginalna):

  • Tamte biły inaczej na mszę pogrzebową, inaczej na zwykłą mszę.
  • Te sztuczne zatrzymują się nienaturalnie, bo raptownie w jednej chwili, natomiast te prawdziwe wybrzmiewają jeszcze chwilę po zaprzestaniu ich uruchamiania.

Jednak osoby wypowiadające się mają żal do księdza proboszcza:

  • rozmawiałam z księdzem na ten temat jeszcze przed założeniem tej pozytywki to niestety nic do niego nie przemawiało
  • wiele zmian zaszło, co roku w rezurekcję orkiestra przygrywała na cześć zmartwychwstałego Pana a od kilku lat głucha cisza a procesja z orkiestrą to też wieloletnia tradycja Sienna  • no tak to jest że co nowy pan to i inne zmiany
  • to była od lat tradycja kler narzeka na brak ludzi w kościele a dlaczego tak się dzieje proszę sobie samej na to pytanie odpowiedzieć
  • wielu mieszkańców popadło w konflikt z księdzem taka jest prawda
  • dzwony są na swoim miejscu, to było życzenie księdza Andrzeja wstawić te sztuczne ponieważ jego zdaniem tamten dzwon jest uszkodzony, zaś wyjęcie jak i konserwacja wymagałaby dużego nakładu pracy i pieniędzy ( nie pamiętam ale chodziło o kilkadziesiąt tysięcy złotych za naprawę ) żeby go zdjąć jak i przewieźć też powiedział że byłby duży problem i trzeba by było rozebrać cześć dzwonnicy żeby go zdjąć.

Próbowaliśmy porozmawiać z księdzem proboszczem. Udało nam się tylko uzyskać informację, że dzwon jest dobry ale wymaga renowacji, nowego systemu dzwonienia. Na pytanie czy podjął jakieś starania czy rozmowy na temat wsparcia odpowiedział, że na razie nie jest to potrzebne i są inne ważniejsze sprawy.

Czy pieniądze na remont dzwonnicy nie wystarczą na dzwon? O ile naprawdę jest uszkodzony.

Nasz sondaż. Zagłosuj

Tak z ciekawości pytanie :)
Czy wybralibyście twórcę i naczelnego MojeLipsko.info na swojego wójta/burmistrza?

wspieraj nas cyklicznie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.