Idzie ksiądz po kolędzie – skandal w Siennie!Listen to this article
Czas czytania: 3 minut

„Danina” zamiast wizyty duszpasterskiej. Parafianie są oburzeni.

Mieszkańcy parafii pw. św. Zygmunta w Siennie w ramach wizyty duszpasterskiej dostali wyłącznie kopertę na daninę… Nic więcej. Parafianie oburzyli się, ponieważ nie dość, że słowo użyte na kopercie „danina”
kojarzy się z przymusową opłatą, to również proboszcz nie pomyślał o życzeniach noworocznych czy podziękowaniu za miniony rok.

Zeszłoroczne święta Bożego Narodzenia były drugimi z rzędu, które odbywały się w czasie trwania pandemii koronawirusa. Ze względu na ryzyko zakażenia się koronawirusem, duchowni zazwyczaj rezygnują z odwiedzania domów wiernych. Jednakże, forma jaką wybrał proboszcz z parafii pw. św. Zygmunta w Siennie oburzyła wielu parafian. Jednym z nich jest Czytelnik portalu Warszawa Nasze Miasto, który opowiedział o tegorocznej, bardzo nietypowej kolędzie.Co roku przekazuję pieniądze na kościół w ramach wizyty duszpasterskiej, ale w tym roku ksiądz przeszedł samego siebie. Nie dostaliśmy nawet życzeń. Tylko koperty z napisem „dobrowolna danina kościelna”. To ma tak pejoratywny wydźwięk, że po raz pierwszy mam ochotę przeznaczyć przysłowiową „figę z makiem”.

– mówi Michał, mieszkaniec parafii Sienno.

Mieszkańcy zwrócili uwagę na słowo „danina”, ponieważ kojarzy się z przymusem.  Jest to wynik dawnych lat, kiedy była to obowiązkowa opłata. Można zatem stwierdzić, że połączenie słów „dobrowolna” i „danina” jest zaprzeczaniem. Dodatkowym problemem jest to, że ksiądz nie postanowił dołączyć do koperty żadnych życzeń czy podziękowań za miniony rok.Mam wrażenie, że w tym roku proboszcz potraktował nas jak jakąś hołotę. Dał kopertę i tyle. Mógł chociaż włożyć do niej jakieś życzenia albo kartkę z prośbą – zaznaczam prośbą – o wsparcie, z informacją, na co te pieniądze będą przeznaczone, jaki ma cel założony na ten rok, a nie tylko sucha koperta i dawaj.

– wyjaśnia Michał.„Następna będzie kwota zarobków”

Zupełnie inaczej wyglądała kolęda w sąsiedniej parafii. Jak przekazał Czytelnik Michał, proboszcz z Parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, każdemu mieszkańcowi wręczył list, w którym napisał między innymi, że wszystkim bardzo dziękuje, iż mimo pandemii „nie zgasło zaangażowanie i troska o parafię”. Proboszcz wymienił także co w ostatnim czasie zostało wykonane w kościele, jak również co jest zaplanowane na najbliższe miesiące. Na koniec zachęcił do wspólnej modlitwy i uczestnictwa we mszy, które będą odbywać się z podziałem na każdą wioskę.

Ksiądz Leszek Bielecki potrafił zachować się z klasą. Nie musiał dawać żadnych kopert, wymuszając pieniądze. Jego narracja jest zupełnie inna. Tego niestety zabrakło u naszego proboszcza. W zeszłym roku również przygotował msze dla każdej z naszych wiosek i każdemu to odpowiadało. Może przyszło za mało parafian, więc teraz rozdał koperty, żeby wzbudzić w nas wyrzuty sumienia?

– tłumaczy Michał.Na kopercie, którą otrzymali parafianie, znajduje się również wykropkowane miejsce na kwoty przeznaczone nie tylko na potrzeby kościoła, ale również na potrzeby diecezjalne. Oprócz tego, należy podać nazwisko, adres i liczbę członków rodziny.

Może za rok ksiądz jeszcze dopisze, żeby mieszkańcy podawali kwotę zarobków każdego domownika.

– dodaje ironiczne Czytelnik.„Proboszcz skorzystał z oferty”

Redakcja portalu Warszawa Nasze Miasto skontaktowała się w tej sprawie z Kurią Radomską, której podlega parafia Sienno.

Od księdza proboszcza usłyszałem, że to jest danina dobrowolna. Druga rzecz – nie wchodzimy w jakiekolwiek analizy językowe w tym temacie, ponieważ ksiądz proboszcz skorzystał z oferty jednego z wydawnictw i takie koperty zamówił.

– tłumaczy ks. Damian Fołtyn, rzecznik prasowy kurii.Na pytanie, czy ksiądz nie powinien zwracać uwagi na to, co zamawia i jaki jest przekaz do parafian, Redakcja portalu Warszawa Nasze Miasto została skierowana do proboszcza parafii Sienno.

Udało im się dodzwonić do ks. Andrzeja Cieszkowskiego, ale po prośbie o komentarz usłyszeli:

życzę miłego dnia, wszystkiego dobrego.

* imię czytelnika zostało zmienione na jego prośbę.

Źródło: Warszawa Nasze Miasto.

 

 

Zagłosuj w naszej ankiecie dotyczącej zarobków!

Porównanie zarobków wójtów, burmistrzów i starosty
11 Komentarzy

 1. Ksiądz proboszcz za każdy razem, kiedy trzeba dziękuje i składa życzenia. Warto pokrzywdzonemu parafianowi przypomnieć jednego z poprzedniejszych proboszczów, który kasę w trakcie kolędy zbierał i nic nie robił, ani się nie rozliczał z tego. Ks. Andrzej rozlicza się i wiele w parafii robi. Jak ktoś nie da to przecież nie poniesie żadnych konsekwencji. Jak mało mu życzeń to życzę trochę pokory i więcej wyrozumiałości dla innych…

 2. Witam serdecznie chciałbym z całego serca bronić księdza i jego postawy ale kuria powinna zainteresować się tym ile ludzi było na mszy św za poprzedników i ile jest teraz i to nie idzie niestety w odpowiednim kierunku ale jak my katolicy mówimy osadzi nas czas i Bóg. Pozdrawiam

  • To ile ludzi jest w kościołach to teraz głównie wina koronawirusa i tego jak zostaliśmy wychowani i jak wychowujemy następne pokolenia,a niestety wychowujemy je beż Bogs. Znam takie osoby. Poza tym chodzi się do kosciola,żeby spotkać się z Bogiem a nie z księdzem! Ks.Andrzej jest normalnym księdzem,który dużo robi dla Kościoła.

 3. Gdyby pokrzywdzony chodził do kościoła to by usłyszał życzenia, podziękowania i na co pieniądze są przeznaczone.
  A jeśli nie chodzi do kościoła i na cmentarz to czy nie szkoda jego czasu na nieistotne dla niego sprawy?
  No i dlaczego nie podpisze się imieniem i nazwiskiem skoro twierdzi że działa w dobrej sprawie?

 4. Z całego serca jestem po stronie proboszcza. A msze w intencji każdej miejscowości są już rozpisanie o czym nie wspomniała osoba pisząca skargę. Na ostatniej mszy KS. Proboszcz rozliczyć się szczegółowo z tego co zrobił za ile i Co jest do zrobienia.

 5. Chciałbym zauważyć, że ksiądz jeśli cokolwiek robi to robi za kasę parafian a nie swoją własną, sugeruję więcej taktu i pokory ze strony księdza w stosunku do swoich parafian.

  • Oczywiście każdy ksiądz w każdej parafii częściowo robi za pieniądze parafian, a ręsztę otrzymuje z różnych dotacji. Aby oskarżać jest bardzo prosto. Wiem i piszę. No cóż media teraz mają to do siebie, że głupcy mają najwięcej do powiedzenia. Kiedys mądrzy mowili a teraz mądrzy słuchają, bo co można hm. glupszym tłumaczyć jak i tak nie zrozumieją.

 6. Paniu Gosiu! zna Pani biblię? jest Pani katoliczką czy chrześcijanką? Pan Jezus urodził się podobno w stajence na sianie!!! Dla Księdza sianko >> kasa, proszę już przestać filozofować. Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia 🙂

 7. W obronie księdza? Serio? Dzięki takim ludziom jak Wy-dający pieniądze tym bezczelnym darmozjadom uzurpującym sobie prawo do zaglądania kobietom do macic, wszystkim do portfeli i pozwalającym sobie mówić ludziom jak mają żyć,ta niepotrzebna instytucja jeszcze istnieje i wykorzystuje nie tylko dorosłych ale też dzieci.

  • Besczelność ludzi jest widoczna na każdym kroku. Przecież nikt nikogo do niczego nie zmusza. A tzw. KIKI niech zacznie od siebie i spojrzy na własne życie. Widocznie bardzo dużo w życiu przeszedł/ła i jest z niego niezadowolony/na.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.