Wyprzedzał na przejściu dla pieszychCzas czytania: 2 min.

Każdego dnia policjanci dbają o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Mimo zaostrzonych od niedawna kar nadal nie brakuje kierowców, którzy swoim zachowaniem ryzykują nie tylko wysokim mandatem karnym i dużą liczbą punktów karnych, ale również bezpieczeństwo innych osób. O braku tolerancji na rażące naruszenia przepisów ruchu drogowego przekonał się 39-letni kierujący dostawczym volkswagenem.

We wtorek (12.01.2023 r.) w godzinach porannych, patrol ruchu drogowego interweniował w Ciepielowie Starym w stosunku do kierowcy dostawczego volkswagena, który zdecydował się, aby podjąć manewr wyprzedzania w rejonie oznakowanego przejścia dla pieszych. Na szczęście w tym czasie na przejściu dla pieszych nie było niechronionych uczestników ruchu drogowego, bo mogłoby dojść do tragedii. Za to wykroczenie kierowca otrzymał mandat karny w wysokości 1 500,00 złotych oraz 15 punktów karnych.

Wysokie kwoty mandatów mają dyscyplinować piratów drogowych i zachęcić kierowców łamiących przepisy drogowe do większej kultury na drogach. Wszystko dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Policja przypomina, że kierowca zbliżając się do przejścia dla pieszych, musi zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość, aby nie narazić pieszego na niebezpieczeństwo. Obowiązkiem kierowcy jest ustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu oraz pieszemu wchodzącemu na przejście. Oznacza to, że kierowca musi obserwować nie tylko samo przejścia, ale także jego okolicę, aby móc ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który zamierza wejść na przejście dla pieszych.

Kierowco, policja przypomina:

  • Zawsze zwalniaj przed przejściem dla pieszych i obserwuj jego okolice. Bądź gotowy, by ustąpić pierwszeństwa pieszemu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
  • Zawsze przewiduj zagrożenie. Jeśli widoczność w obrębie wejścia na przejście dla pieszych zasłania jakaś przeszkoda, np. samochód, drzewo, krzaki, itp. zakładaj zawsze, że może tam znajdować się pieszy, któremu trzeba ustąpić pierwszeństwa.
  • Traktuj przejścia dla pieszych i ich okolice jak drogi z pierwszeństwem przejazdu, gdzie obowiązkowo trzeba ustąpić pierwszeństwa.

Wystarczy wdrożyć te zachowania w praktyce, aby nie stwarzać zagrożenia w okolicach przejść dla pieszych i uniknąć przykrych konsekwencji jakimi są mandat karny w wysokości od 1 500,00 do 3 000,00 złotych oraz 15 punktów karnych.

Źródło: KPP w Lipsku.

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać

Nasza ankieta

Jak często korzystasz z Paczkomatów?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.