Wybory – której karty nie pobieraćListen to this article
Czas czytania: < 1 minutę

Jak wyjaśnia Państwowa Komisja Wyborcza, fakt przeprowadzenia wyborów i referendum w tym samym dniu nie oznacza, że musimy wziąć udział we wszystkich głosowaniach.

Głosowanie odbywa się w tych samych lokalach wyborczych.

Wydawaniem kart wyborczych i do referendum zajmuje się jedna i ta sama obwodowa komisja. Głosy trafiają też do jednej wspólnej urny wyborczej.

Aż 47,4 proc. badanych zadeklarowało w badaniu IBRiS, że nie zagłosuje w referendum. 46,6 proc. chce głosować zarówno w referendum, jak i w wyborach do Sejmu i Senatu. 6,1 proc. respondentów jeszcze nie wie, co zrobi. 

Można pobrać tylko karty do głosowania do Sejmu albo do Senatu, albo do referendum. Czyli jedną, dwie albo wszystkie trzy. Fakt ten musi zostać jednak odnotowany w spisie wyborców ponieważ ma wpływ na frekwencję. 

Jak wskazuje PKW w ostatnim komunikacie, “jeżeli wyborca odmówi przyjęcia karty lub kart do głosowania, obwodowa komisja wyborcza odnotuje to w spisie wyborców”.

Państwowa Komisja Wyborcza podkreśla, że wyborca “żadnej mierze” “nie może i nie jest zmuszany do głosowania wyborach do jakiegokolwiek organu, ani do udziału w referendum”.

Głosowaliście już w naszej ankiecie?

This poll has ended (since 26 days).

Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?


Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?

Nie
52.31%
Tak
47.69%

Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?


Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?

Nie
52.31%
Tak
47.69%

Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

 

Nie
75.38%
Tak
24.62%

Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?


 

Nie
83.08%
Tak
16.92%
Sondaż IBRiS dla RMF FM i "Rzeczpospolitej" został przeprowadzony w dniach 8-9 września metodą CATI. Wzięło w nim udział 1100 osób. 

 

 

Zagłosuj w naszej ankiecie dotyczącej zarobków!

Porównanie zarobków wójtów, burmistrzów i starosty
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.