Gminna strona i promocja kandydata na posła?screen
Czas czytania: 2 min.

Wykorzystywanie ułatwień wynikających z racji pełnionej już funkcji należy uznać za niedopuszczalne – PKW.

Aktualizacja 2023-10-05: Po naszym tekście na stronie gminy przestały się pojawiać odesłania do profilu wójta. Ale na Facebooku nadal są!

Czy kierownik jednostki samorządu terytorialnego może prowadzić agitację wyborczą w urzędzie?

Nie. Zgodnie z art. 108 par. 1 pkt 1 kodeksu wyborczego prowadzenie agitacji wyborczej jest zabronione na terenie urzędów administracji rządowej, samorządowej oraz sądów. Zakaz ten nie ogranicza się wyłącznie do budynków, lecz także do parceli, na których są one posadowione. Nie można zatem umieszczać materiałów wyborczych na ścianach urzędów czy parkanach otaczających je ogrodzeń.

A czy można na stronie internetowej w komunikatach gminy umieszczać link do prywatnego profilu na Facebooku kandydata na posła? Na tymże profilu wójt umieszcza nie tylko działania gminne ale także agitację wyborczą jednej partii. W dodatku link jest także w komunikacie o bezpłatnym wesołym miasteczku dla dzieci. Nie jest to bezczelność?

Czy to pomysł pracownika urzędu czy wójt go do tego namówił, zmusił?

Zaiste, nie było by to dziwne gdyby nie fakt, że oznaczanie wójta rozpoczęło się wraz ze startem kampanii wyborczej. Dodatkowo, żeby mieć wytłumaczenie tego faktu, we wpisach na stronie zaczęli oznaczać też inne osoby i organizacje. Gorzej jak na straganie.

Co więcej, lokalne organizacje też oznaczają wójta. Czy wójt je o to prosił, nakazał?

Czy to uczciwe?

“Należy zwrócić również uwagę na to, że zarówno w okresie poprzedzającym kampanię wyborczą, jak i w jej trakcie, osoby piastujące funkcje publiczne, w tym przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, angażujące się w agitację na rzecz partii politycznych lub komitetów wyborczych obowiązane są ściśle oddzielać taką działalność od wykonywania obowiązków związanych z pełnioną funkcją”

– podkreśla PKW.

Wójt a kampania wyborcza. Urlop?


	

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać

Nasza ankieta

Jak często korzystasz z Paczkomatów?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.