Uroczyste otwarcie pracowni tomograficznej w Szpitalu Powiatowym w Lipsku!Czas czytania: 5 min.
Listen to this article

Samodzielny Publiczny Zakład Zespołów Opieki Zdrowotnej w Lipsku przy wsparciu Powiatu i Samorządu Województwa Mazowieckiego zakupił najnowocześniejszy tomograf o wartości prawie 2 mln złotych. Otwarcie nowoczesnej pracowni tomograficznej nastąpiło 24 czerwca.

Po otwarciu pracowni rentgenowskiej w grudniu 2019 r., SPZZOZ w Lipsku wzbogacił się o kolejny bardzo ważny sprzęt diagnostyczny. Nowa pracownia tomograficzna to dobra wiadomość nie tylko dla pacjentów i personelu szpitala, ale również dla mieszkańców, którzy będą mogli na miejscu wykonać zleconą przez lekarza tomografię komputerową.

Uroczystość rozpoczęła się od przywitania zaproszonych gości, wśród których byli między innymi:

  • Mirosław Maliszewski – Poseł na Sejm,
  • Rafał Rajkowski – Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego,
  • Zbigniew Ostrach – Urzędujący Członek Zarządu Powiatu Lipskiego,
  • Józef Sosnowski –  Przewodniczący Rady Powiatu,
  • Romuald Kowaleczko – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu,
  • Kazimierz Czerwonka – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu,
  • Jacek Wielorański – Burmistrz Miasta i Gminy Lipsko,
  • Mariusz Strąk – Wójt Gminy Sienno,
  • Marek Szymczyk – Wójt Gminy Solec nad Wisłą,
  • przedstawiciele instytucji oraz kadra kierownicza szpitala i jego personel.

Poświęcenia pracowni dokonał ks. kan. Henryk Jagieło – Proboszcz Parafia pw. Świętej Trójcy .

Nowy tomograf w Lipsku to urządzenie za ponad 1,9 mln zł, a zakupił je samorząd Mazowsza dzięki wsparciu unijnemu w ramach RPO WM 2014-2020.

O technicznych parametrach nowego sprzętu mówił Daniel Warawąsowski – Dyrektor do spraw riotów kluczowych firmy Miro (firma ta była odpowiedzialna za cały projekt):

To sprzęt najwyższej jakości klasy Premium – tomograf Hitachi Supria, japońskiej firmy produkującej tomografy i rezonanse, jak również ultrasonografy i wiele innych urządzeń (…) Sam sprzęt jest bardzo profesjonalny. Cechuje się dużym udźwigiem stołu (227 kg) i szerokim polem badania (75 cm). Stół posiada pełny zakres ruchu, co ułatwia precyzyjną pracę z pacjentem. Tomograf jest sprzętem wysokiej klasy, co przyczyni się do świadczenia usług diagnostycznych na najwyższym poziomie.


Komentarz Rafała Rajkowskiego – Wicemarszałka Województwa Mazowieckiego 

Mieliśmy przede wszystkim taką możliwość, mieliśmy taki wniosek, rozpatrywaliśmy to pod względem rzeczywistej potrzeby Szpitala Powiatowego w Lipsku. Wydawało się po konsultacji ze wszystkimi samorządami tej ziemi, że taka potrzeba jest i oczywiście z tego się cieszę, bo kolejne naprawdę mega nowoczesne urządzenie do diagnostyki, które trafia do subregionu radomskiego w tym przypadku do Szpitala Powiatowego w Lipsku. Najwyższej klasy sprzęt – to trzeba powiedzieć, sprzęt który diagnozuje bezboleśnie, który nie powoduje żadnych uszczerbków na zdrowiu.

– tłumaczył Rafał Rajkowski Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego

Jak podkreślał Rafał Rajkowski Samorząd Mazowsza wspiera szpitale na różnym obszarze.

My oczywiście wspieramy albo bardziej zachęcamy też choćby szpitale powiatowe do uczestnictwa w programach, które są w ramach regionalnego programu operacyjnego. Miałem okazję kilka miesięcy temu podpisywać również umowę z panią dyrektor tego szpitala dotyczącą doposażenia tego szpitala w rożnego rodzaju sprzęt i uważam, że to jest bardzo dobry kierunek, żeby sięgać po te środki unijne. Mam nadzieję, że przyszła perspektywa będzie również dawała takie możliwości.

– mówił Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego

Nie zabrakło także apelu do polskiego rządu o pomoc szpitalom powiatowym.

Ja mam świadomość tego, że dzisiaj choćby w szpitalach wszystkich powiatowych w Polsce zadłużenie jest na poziomie 15 mld. zł więc też jest apel do rządu polskiego, aby w końcu rząd Polski bo to zadłużenie rośnie bardzo szybko, wziął się za pomoc szpitalom powiatowym. My jako Samorząd Województwa Mazowieckiego mamy kilkanaście jednostek szpitalnych, które również utrzymujemy ale ta zasada solidarności, pomocniczości towarzyszy nam od początku istnienia Samorządu Województwa Mazowieckiego.

– wyjaśniał Rafał Rajkowski

Współtwórca nowo otwartej pracowni również podkreślał jak ważna jest inwestycja w tak dobry sprzęt diagnostyczny.

Jesteśmy współtwórcą tej pracowni, którą dzisiaj tutaj otwieramy. Wynikiem tej współpracy ze szpitalem i z Urzędem Marszałkowskim jest otwarcie tej nowej pracowni tomografii komputerowej w szpitalu w Lipsku. System ten czym się może wyróżnić, pokrótce to na pewno bardzo duży otwór gantry, dzięki czemu możemy badać pacjentów „rozmiar XXL”, 75 cm otworu tej gantry pozwala na to, że ten komfort dla pacjenta jest zdecydowanie większy i z kolei ułatwia pracę personelowi, żeby tego pacjenta diagnozować przy różnego rodzaju skanach, które będą wykonywane.

– mówił Daniel Warawąsowski z firmy Miro

Dużym ułatwieniem w pracy z pacjentem jest niska praca stołu a także udźwig, który w pełnym zakresie przystosowany jest do 227 kg. Już niebawem mieszkańcy powiatu Lipskiego oraz powiatów ościennych będą mogli korzystać z tej metody diagnostycznej.


Nowoczesna pracownia tomograficzna w Lipsku

Nowoczesna pracownia tomograficzna w Lipsku


Transmisja na żywo z uroczystego otwarcia pracowni tomograficznej w Szpitalu Powiatowym w Lipsku

👉Uroczyste otwarcie pracowni tomograficznej w Samodzielnym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Lipsku 🦴

Opublikowany przez Zebrra.tv Środa, 24 czerwca 2020

 


Galeria

 

Źródło: Zebrra.tv, Rafał Rajkowski, Starostwo Powiatowe w Lipsku.

Catering Zacisze


 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.