Święto Pracy!
Co to za święto i dlaczego je obchodzimy?

Historia Święta Pracy sięga 1889 roku, kiedy wprowadziła je II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 roku w Chicago, w Stanach Zjednoczonych, podczas strajku (brutalnie stłumionego przez policję) będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

Święto Pracy 1 Maja na świecie obchodzone jest corocznie od 1890 roku. W Polsce zostało wprowadzone w czasach PRL-u, w 1950 roku, ustanawiając je jednym z najważniejszych – obok 22 Lipca – świąt w roku. 1 Maja stał się nie tyle świętem robotników, traktowanych przez władze dość brutalnie, ile propagandowym wiecem ku czci socjalizmu i przyjaźni ze Związkiem Sowieckim. Pochody tego dnia odbywały się w setkach polskich miejscowości. Udział w nich traktowano jako obowiązek pracowniczy i uczniowski.

Po upadku komunizmu święto straciło na znaczeniu. Nadal jednak partie socjalistyczne organizują wiece, zebrania i pochody – już nie tak liczne jak kiedyś.

W Kościele katolickim 1 Maja obchodzone jest wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika. Wspomnienie to wprowadził do kalendarza liturgicznego papież Pius XII w 1955 jako alternatywę dla laickiego Święta Pracy.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*