Papież: Migracja winna być wolnym wyboremVatican Media
Czas czytania: 2 min.
Listen to this article

Papież nawiązał do Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy, który był obchodzony pod hasłem „Wolni, aby wybrać: migrować czy pozostać”.

Ojciec Święty podkreślił, że wybór bycia migrantem, powinien być wyborem wolnym, a nie jedynym możliwym. „W rzeczywistości prawo do migracji stało się dziś dla wielu obowiązkiem, podczas gdy powinno istnieć prawo do nie migrowania w celu pozostania na własnej ziemi” – zaznaczył Franciszek.

Papież podkreślił, że „każdy mężczyzna i każda kobieta muszą mieć zagwarantowaną możliwość godnego życia w społeczeństwie, w którym się znajdują”.

„Niestety, nędza, wojny i kryzys klimatyczny zmuszają wielu ludzi do ucieczki. W związku z tym Papież powiedział, że „wszyscy jesteśmy wezwani do tworzenia społeczności, które są gotowe i otwarte na przyjęcie, promowanie, towarzyszenie i integrację tych, którzy pukają do naszych drzwi”.

Franciszek przypomniał, że to wyzwanie stanowiło temat III edycji Spotkań Śródziemnomorskich, które zakończyły się wczoraj w Marsylii z jego udziałem. Podziękował w szczególny sposób Konferencji Episkopatu Włoch zaangażowanej w pomoc migrantom i uchodźcom.

Papież pozdrawiam rzymian i pielgrzymów z Włoch i wielu krajów, zwłaszcza z Międzynarodowego Seminarium Diecezjalnego Redemptoris Mater w Kolonii w Niemczech.

Ojciec Święty zachęcił do udziału w modlitwie ekumenicznej “Together – Insieme”, która będzie miała miejsce w sobotę 30 września, na placu św. Piotra, w ramach przygotowań do rozpoczynającego się zgromadzenia synodalnego.

„Pamiętajmy o udręczonej Ukrainie i módlmy się za ten naród, który tak bardzo cierpi” – powiedział Franciszek na zakończenie modlitwy Anioł Pański. Prosił o modlitwę także w swojej intencji.

Zagłosuj w naszej ankiecie!

Czy jesteś za wprowadzeniem zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach 22:00 - 6:00 na terenie każdej gminy w powiecie?
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.