Premier podpisał – Solec nad Wisłą miastem!



screen
Czas czytania: 4 min.

31 lipca 2020 roku na stronie Internetowego Systemu Aktów Prawnych pojawiło się Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2020 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy, z którego można odczytać, że z dniem 1 stycznia 2021 roku nadaje się status miasta miedzy innymi miejscowości Solec nad Wisłą.

Solec nad Wisłą musiał czekać na odzyskanie praw miejskich aż 151 lat. W 1869 roku miejscowość straciła ten status z rozkazu carskiego. Powodem tej dotkliwej kary było aktywne wspieranie powstańców styczniowych.

Warto podkreślić, że jest to odzyskanie praw miejskich. Na ponad 150 lat zostaliśmy ich pozbawieni. Obecni Mieszkańcy Solca nad Wisłą, a także ich przodkowie tak naprawdę nigdy nie pogodzili się z utratą statusu miasta. Jest to aspekt bardzo prestiżowy. Liczę na to, że ranga naszej miejscowości, już za pół roku miasta, wzrośnie w skali regionu.

Do sprawy przywrócenia praw miejskich miejscowości Solec nad Wisłą, dość intensywnie podeszliśmy pod koniec zeszłego roku. Przeprowadziliśmy wtedy konsultacje z naszymi Mieszkańcami. Jasno z nich wynikało, że chcą oni przywrócenia praw miejskich. Po tych rozmowach pozostało nam tylko podjąć odpowiednią uchwałę. Pozwoliła nam ona na rozpisanie procedury dotyczącej przywrócenia praw miejskich decyzją Rady Ministrów.

Solec nad Wisłą z pewnością zyska na prestiżu. Pod wieloma względami nasza miejscowość jest perełką w skali całego województwa mazowieckiego. Niestety często przeoczoną. Mamy nadzieję, że po odzyskaniu praw miejskich o Solcu nad Wisłą będzie się mówić znacznie więcej i zwiększy się też zainteresowanie bogatą historią naszej miejscowości, a także niewątpliwymi atrakcjami turystycznymi.

– mówi Marek Szymczyk, Wójt Gminy Solec nad Wisłą.

Solec nad Wisłą do 1869 roku posiadał prawa miejskie, było to miasto królewskie, miasto Kazimierza Wielkiego. Także bogata, wielowiekowa tradycja i historia Solca nad Wisłą widoczna jest wszędzie, między innymi w zabytkach tejże osady.

Warto omówić sam pomysł zrodzenia się tej inicjatywy. Zatem, pomysł przywrócenia praw miejskich tej miejscowości zrodził się w głowach samych Mieszkańców naszej miejscowości, którzy nigdy nie pogodzili się z ich utratą. Gdzieś tam, w rozmowach kuluarowych, czy to z Radnymi Rady Gminy w Solcu nad Wisłą czy z Wójtem Gminy Solec nad Wisłą, ten pomysł przejawiał się.

Kolejnym etapem była Uchwała z września 2019 roku w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych z Mieszkańcami Gminy. Konsultacje społeczne wypadły bardzo dobrze, gdyż ponad 96% Mieszkańców było na TAK, w tym w samym Solcu nad Wisłą były tylko dwa głosy sprzeciwu. Ten fakt utwierdził nas w przekonaniu, że decyzja o wnioskowaniu o przywrócenie praw miejskich miejscowości Solec nad Wisłą jest słuszna i żeby działać dalej.

Konsultacje społeczne miały również walor informacyjny, ponieważ rozwiewaliśmy wątpliwości przede wszystkim spraw związanych z podwyższaniem podatków oraz utraty dodatków nauczycieli. Walor informacyjny w formie zarówno ulotek, jak i takich zebrań z Mieszkańcami był na bieżąco poruszany, także myślę, że Mieszkańcy byli uświadomieni, jakie korzyści płyną z przywrócenia praw miejskich dla Solca nad Wisłą.

Następnym etapem było podjęcie uchwały na Sesji Rady Gminy w dniu 30 marca 2020 roku. Rada Gminy pozytywnie zaopiniowała wystąpienie z wnioskiem o nadanie statusu miasta miejscowości Solec nad Wisłą. Już dzień później wystąpiliśmy z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Wojewody Mazowieckiego o procedowanie tej sprawy.

Odzyskanie praw miejskich jest niewątpliwie prestiżowym wydarzeniem dla Solca nad Wisłą. Od 1 stycznia 2021 roku będziemy drugim miastem w Powiecie Lipskim. Mamy nadzieje przyciągnąć jeszcze więcej turystów do naszej miejscowości ze względu na to, że będzie to miasto, miasto królewskie. Myślę, że pozytywy płynące z inicjatywy przywrócenia praw miejskich będą się rozwijać długofalowo. To nie tylko prestiż, ale również planujemy rozpocząć w niedługim czasie działania rewitalizacyjne oraz starania o możliwości dofinansowania w związku z tym, że już będziemy miastem. Także podsumowując, myślę że z nadania miejscowości Solec nad Wisłą praw miejskich będą płynąć same korzyści!

– informuje Roksana Dąbrowska-Czerwonka, Inspektor Urzędu Gminy Solec nad Wisłą.

Historia Solca nad Wisłą jest bardzo bogata i sięga VIII i IX wieku. Najstarszy dokument dotyczący miejscowości pochodzący z 1136 roku i informuje, że gród solecki stanowił uposażenie arcybiskupa gnieźnieńskiego. Solec został wykupiony w 1325 roku przez Władysława Łokietka. Potem Kazimierz Wielki ulokował to miasto na prawie magdeburskim, a w okresie jego panowania wybudowano tam między innymi zamek obronny.

Aż do 1538 roku Solec był siedzibą królów. Niestety podczas potopu szwedzkiego Solec uległ prawie całkowitemu zniszczeniu. W XVIII wieku próbowano powoli go odbudowywać. Ratowano zamek i kościół, a w 1866 utworzono szkołę średnią. Plany przekreśliła decyzja carska z 1869 roku dotycząca odebrania praw miejskich. Była to kara za aktywne wspieranie Polaków walczących podczas Powstania Styczniowego.

Źródło: Echo Dnia Radomskie.

Catering Zacisze


 

 

Nasz sondaż. Zagłosuj

Tak z ciekawości pytanie :)
Czy wybralibyście twórcę i naczelnego MojeLipsko.info na swojego wójta/burmistrza?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.