Ogromny wzrost przypadków boreliozy.Czas czytania: 2 min.

W Polsce potwierdzono 9134 przypadków boreliozy i 159 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.

Dane dotyczą okresu od początku stycznia do końca czerwca bieżącego roku.

W 2023 roku w tym samym przedziale czasowym odnotowano 7 714 przypadków boreliozy i 150 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.

Przed kleszczami można się chronić poprzez m.in. zakładanie wysokich butów i ubrań z długim rękawem podczas leśnych wędrówek. Po powrocie do domu należy dokładnie się obejrzeć, wziąć ciepły prysznic, a w przypadku ugryzienia kleszcza delikatnie go wykręcić przy pomocy odpowiednich narzędzi, takich jak pęseta czy gruba igła.  

Objawy choroby z Lyme (boreliozy) są zróżnicowane, a niektóre z nich są podobne do innych chorób. To sprawia, że borelioza jest rozpoznawana przez lekarzy różnych specjalności (w tym np. dermatologów, neurologów). Jednym z najczęstszych objawów boreliozy jest zaczerwienienie wokół miejsca wkłucia kleszcza rozszerzające się obwodowo (tzw. rumień wędrujący). Zaczerwienienie skóry w kształcie pierścienia lub owalnej plamy otaczające miejsce ukłucia przez kleszcza jest często obserwowane w ciągu pierwszych kilku dni do tygodnia1.

Jednak rumień po ukłuciu kleszcza nie występuje u wszystkich pacjentów z boreliozą – dotyka około 40-60% zakażonych. Oprócz zmiany skórnej we wczesnych stadiach boreliozy mogą pojawić się bardziej ogólne objawy, takie jak zmęczenie, zawroty i bóle głowy. Następnie ujawniają się różne inne objawy boreliozy, najczęściej w postaci porażenia nerwu twarzowego, widoczne jako porażenie połowy twarzy. Inne rzadsze symptomy mogą obejmować bóle i problemy z sercem, zapalenie stawu (najczęściej kolanowego), aż po poważne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

 

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać

Nasza ankieta

Jak często korzystasz z Paczkomatów?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.