Katastrofalne wyniki naszych gmin w rankingu „Gmina Dobra do Życia”Czas czytania: < 1 minutę

Serwis Samorządowy PAP ogłosił pełne wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia”, pokazującego jakość życia w każdej z 2477 gmin w Polsce.

Ranking badający jakość życia w gminach oparto na 63 wskaźnikach, dobranych we współpracy z prof. Przemysławem Śleszyńskim z Polskiej Akademii Nauk.

Wśród badanych czynników są te dotyczące środowiska naturalnego, rozwoju demograficznego, rozwoju społeczno-ekonomicznego, rynku pracy, warunków mieszkaniowych i energii, infrastruktury osadniczej i ładu przestrzennego, zdrowia i bezpieczeństwa, dostępności i jakości usług, kultury i rekreacji, a także aktywności społecznej.
Są też takie, na które samorządy nie mają wpływu lub trudno je zmienić, ale na jakość życia oddziałują – np. usłonecznienie, klimatyczny bilans wodny czy też walory estetyczne krajobrazu.

Wszystkie razem tworzą Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce.

Wszyscy chwalą się inwestycjami ale na tle Polski dostajemy najmniej.

Widać tu korelację z przedstawicielami regionu w sejmiku. Regiony, które mają swoich radnych zajęły wysokie pozycje.

W naszych gminach katastrofa (gmin jest 2477):

GMINA POZYCJA ogółem
Sienno 2022
Rzeczniów 2079
Ciepielów 2371
Lipsko 2373
Solec nad Wisłą 2425
Chotcza 2440

Na tle województwa mazowieckiego wygląda to tak (gmin jest 314)

GMINA pozycja w województwie
Sienno 195
Rzeczniów 210
Ciepielów 279
Lipsko 280
Solec nad Wisłą 299
Chotcza 305

Nasz sondaż. Zagłosuj

Burmistrz ma romans z urzędniczką. Czy w takiej sytuacji powinni pracować w jednym urzędzie?

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam szukać nieprawidłowości

1 Komentarz

  1. Zastanawia mnie, że gmina Rzeczniów – “Perła Mazowsza” zajmuje tak odległe miejsce w skali kraju i województwa. Przecież samorząd jest tak przyjazny dla mieszkańców, nie mówiąc o Urzędzie Gminy… . Cóż, powie ktoś, że trzeba być […], by nie docenić uroków i jakości życia w takiej “Perle Mazowsza” jak Rzeczniów, obsypanej laurami. Więc ja tylko odpowiem skromnie: wolę być […] niż taką “perłą”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.