Jak Sienno nie chciało miastem być



Czas czytania: < 1 minutę

1 stycznia 2024 Sienno zostanie miastem. Czy mu się należy? Kiedyś było o historii praw miejskich (link na samym dole).

 

Czy Sienno ma tkankę miejską? Na pewno, w przeciwieństwie do Ciepielowa ma rynek. Czy wszystkie wytyczne zostały spełnione? Czy Sienno nie jest rolnicze (nadal)?

I czego chcieli mieszkańcy?

Otóż mieszkańcy nie chcieli, żeby Sienno (wieś) została Siennem (miastem).

Dlaczego twierdzimy, że nie chcieli?  Ponieważ z 740 osób uprawnionych do głosowania TYLKO 24 osoby z samego Sienna oddały głosy ZA. Głosowało 31 osób.

Bardziej od samych mieszkańców Sienna, żeby Sienno zostało miastem chcieli mieszkańcy Jaworskiej Woli – aż 35 % mieszkańców głosowało. Potem Zapusta i Wyględów, gdzie głosowało nieco ponad 20 % mieszkańców.

A reszta? W niektórych miejscowościach nie głosował NIKT. Czy to zaangażowanie wójta (lub jego brak) to sprawiło? Czy niechęć mieszkańców (mogli nic nie wiedzieć o głosowaniu)? Nie wiemy.

Fakt jest taki, że w konsultacjach uczestniczyło 6,89 % mieszkańców gminy. 

Uprawnionych do głosowania: 4647

ZA: 281

PRZECIW: 23

WSTRZYMAŁO SIĘ: 16.

Dla porównania, w nie tak dawnych konsultacjach dla nadania Solcu nad Wisłą statusu miasta wzięło udział prawie 25 % mieszkańców.

To po co nam miasto Sienno?

Sienno – prawa miejskie, Żydzi i nie tylko

Zagłosuj w naszej ankiecie. Wyraź swoje zdanie!

Czy chcecie referendum w sprawie odwołania Radnych Powiatu Lipskiego?

1 221 Liczba głosów




Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.