Sienno – prawa miejskie, Żydzi i nie tylkoCzas czytania: 2 min.

Na północ od Ostrowca leży Sienno. Prywatne miasto szlacheckie lokowane ok. 1430 roku.

Pierwsze wzmianki pisane o tej miejscowości pochodzą z XIV wieku. Musiała ona istnieć jednak już co najmniej w wieku XIII.

Ślady osadnictwa w Siennie prowadzą do neolitu, potem epoki brązu i czasu wpływów rzymskich.

Około 1375 roku zbudowano pierwszy drewniany kościół, a Sienno należało do parafii w Chotczy. W latach 1431–1442 na jego miejscu wzniesiono murowany w stylu gotyckim, którego fundatorem był Dobiesław Oleśnicki, zaś konsekracji dokonał biskup Zbigniew Oleśnicki, ustanawiając parafię sienieńską.

Król Zygmunt III  nadał miastu przywilej organizowania cotygodniowego jarmarku.

Przy kościele powstał klasztor paulinów. Pamiątką po tym jest gotycka tablica erekcyjna z piaskowca, przedstawiająca fundatorów i patronów świątyni. W XVI w. kościół został zamieniony przez Sebastiana Sienieńskiego na zbór kalwiński, katolicy konsekrowali go ponownie na początku XVIII w.

Pięć gotyckich obrazów na desce z ok. 1460 roku znajduje się w Galerii Sztuki Średniowiecznej w Muzeum Narodowym w Warszawie.

W 1667 r. było tu zaledwie 11 domów, a ludność liczyła 152 mieszkańców. Za ostatniego polskiego króla miało 12 targów rocznie. Żydzi zamieszkiwali tu już w XVI w., ale zaczęli się osiedlać na stałe w drugiej połowie XVII w. gdy miasto przeszło z rąk duchownych w świeckie. W 1736 r. Żydzi z Sienna płacili 120 zł pogłównego. Gmina powstała w XVIII w. W 1765 r. był tu przykahałek liczący 188 osób, istniała bóżnica, cheder, mykwa i cmentarz. Cmentarz o powierzchni 0,8 ha założono poza zwartą zabudową przy drodze na Ostrowiec. Ogrodzony został w okresie międzywojennym.

W 1787 r. mieszkało tu 168 Żydów. Spis z 1821 r. stwierdził, iż było tu 8 domów murowanych, 110 drew­nianych, mieszkało 543 Polaków i 195 Żydów. Spis od­notował szewców, tkaczy, krawców oraz ślusarzy. Miasto miało prawo do 12 jarmarków.

W 1938 r. w gminie mieszkało 1061 Żydów.

W Siennie znajdowało się getto, w którym Niemcy zgromadzili ok. 2000 osób przed deportacją do obozu zagłady w Treblince w październiku 1942 roku.

Sienno uzyskało prawa miejskie ok. 1430, zaś utraciło je po powstaniu styczniowym w 1869.

Najbardziej prawdopodobną wersją jest uzyskanie praw miejskich dzięki sporom szlachty i króla Jagiełly o szlacheckie przywileje. Szlachta nie chciała się zgodzić na to, by syn króla był jego następcą. Po latach sporów w 1427 król taką zgodę uzyskał a w zamian ogłosił kolejne przywileje szlacheckie w kwestiach politycznych, sądowych i gospodarczych. Najpierw w Jedlni (1430 rok), później w Krakowie (1433 rok) król ogłosił przywileje zwane jedlneńsko-krakowskimi.

https://www.jewishgen.org/

http://swietokrzyskisztetl.pl/

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać

Nasza ankieta

Jak często korzystasz z Paczkomatów?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.