Od 1 stycznia Solec nad Wisłą będzie miastem! Co zyskają mieszkańcy?
Od 1 stycznia 2021 r. na mapie Polski znajdą się 954 miasta. O 10 więcej niż w 2020 r. To efekt decyzji rządu, który przychylił się do wniosków tych miejscowości o zmianę statusu ze wsi na miasto.

W powiecie lipskim od 1 stycznia Solec nad Wisłą będzie miastem. To zmiana przede wszystkim prestiżowa. W życiu mieszkańców zmieni się niewiele.

Od początku rządów Prawa i Sprawiedliwości status miasta nadano 39 miejscowościom, z których 20 otrzymało go w minionych dwóch latach. W większości przypadków to przywrócenie tego statusu po wiekach. Ostatnie dwa lata to przede wszystkim odwracanie skutków decyzji cara Mikołaja II, który w ramach represji po upadku powstania styczniowego pozbawiał miasta wsławione wsparciem powstańców ich statusu.

W roku 2019 takich miast przybyło osiem, w 2020 cztery, a w 2021 r. będzie to sześć miast. Duża część z nich nie spełnia ustawowego wymogu zamieszkiwania przez przynajmniej 2 tys. osób, ale przywrócenie praw miejskich traktowane jest jako element polityki historycznej i przywracania „sprawiedliwości”, o czym mówił premier, gdy wręczał włodarzom gmin akty nadania praw miejskich.

Niezależnie od dyskusji nad kryteriami, którymi rząd kieruje się przy przyznawaniu statusu miasta, faktem jest, że od 1 stycznia 2021 r. miastem stanie się m. in. Solec nad Wisłą.

Cieszę się, że wraz z tą zmianą nadany zostanie pewien impuls rozwojowy. Bo przecież ta zmiana ma czemuś służyć. Jestem przekonany, że wraz z nadaniami praw miejskich przyjdą nowe inwestycje. W związku z tym też – lepsze perspektywy dla mieszkańców.

– mówił premier Mateusz Morawiecki.

I faktycznie z punktu widzenia władz samorządowych i mieszkańców odczuwalnymi zmianami mogą być zmiany tabliczek na urzędach i ewentualne przyciągnięcie inwestorów.

Nowe tabliczki, pieczątki i funkcje

Najbardziej widocznym efektem zmiany statusu miejscowości ze wsi na miasto będzie… zmiana nazw stanowisk i urzędów. Wójt zmieni się w burmistrza, a Urząd Gminy w Urząd Miasta i Gminy. Taka sama zmiana czeka urzędowe druki i pieczątki. Szacowany koszt, który poniesie samorząd, to kilka tysięcy złotych.

Łatwiej dla przedsiębiorczych mieszkańców

Zmiana wsi w miasto ma jeden konkretny i odczuwalny dla mieszkańców miejscowości wymiar. Ułatwia odrolnienie działki w celu przeznaczenia jej na cele prowadzonej działalności gospodarczej czy przemysłowej.

Prestiż

To jeden z najczęściej podnoszonych argumentów przy zmianie wsi w miasto.

Inwestycje

Przyciągnięcie inwestycji przez nowe miasta zostało wymienione przez samego premiera. I jest to fakt – inwestorzy chętniej lokują swoje przedsięwzięcia w miastach niż wsiach.

Fundusze unijne

Tu sprawa nie jest jednoznaczna. Istnieją bowiem osobne unijne fundusze przeznaczone dla obszarów wiejskich i miast. Kalkulacja zysków i strat musi być prowadzona na poziomie poszczególnych samorządów – dla jednych bowiem bardziej opłacalnym będzie korzystanie z pieniędzy na rozwój wsi, choćby inwestycji w agroturystykę, niedostępnych dla miast i miasteczek. Inne z kolei, najczęściej te o miejskiej historii w przeszłości, skorzystają ze środków na rewitalizację rynków czy kamienic.

Bez zmian w podatkach

W wielu dyskusjach na poziomie gmin starających się o status miasta pojawiał się ten problem. „W miastach płacą więcej” – krzyczeli przeciwnicy zmiany statusu. Coś w tym jest, ale nie do końca. Argument może być bowiem trafny, gdy duże miasto próbuje „wchłonąć” okoliczną gminę. Przeskok w wysokości podatku od nieruchomości czy kosz wywozu ścieków bywa znaczny. W sytuacji „przekształcenia” niczego takiego mieszkańcy nie powinni doświadczyć, ponieważ wysokość podatku od nieruchomości ustalana jest przez każdy samorząd indywidualnie. Resort finansów co roku ustala jedynie ich maksymalny poziom.

Źródło: Bisiness Insider.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*