Czym jest artroskopia i kiedy się ją stosuje?



Czas czytania: 3 min.

Artroskopia to małoinwazyjna metoda lecznicza, stosowana głównie w ortopedii. Pozwala dokładnie obejrzeć wnętrze stawu lub innej badanej struktury, a także – jeśli jest taka potrzeba – przeprowadzić zabieg w jej obrębie. Dzięki małej inwazyjności pacjenci mogą liczyć na szybszy powrót do zdrowia i mniejsze ryzyko powikłań – szczególnie w porównaniu do klasycznych, otwartych bardziej inwazyjnych metod operacyjnych.

 

Na czym polega artroskopia?

Podstawą artroskopii jest wykorzystanie specjalnego narzędzia – artroskopu. To cienka rurka, wyposażona w kamerę i źródło światła, która umożliwia lekarzowi oglądanie wnętrza badanej struktury na specjalnym ekranie (obraz przesyłany jest w czasie rzeczywistym i jest  kilkukrotnie powiększony). Zabieg ten wykonuje się zwykle w znieczuleniu ogólnym, przewodowym lub miejscowym, w zależności od – między innymi – lokalizacji, zakresu operacji, stanu zdrowia pacjenta i innych czynników, np. chorób towarzyszących, jak cukrzyca, choroby układu krążenia, etc.

Samo wprowadzenie artroskopu odbywa się przez niewielkie nacięcie dostawowe przezskórne, co znacznie minimalizuje uszkodzenia otaczających tkanek i zmniejsza do minimum bóle pooperacyjne. Stanowi mniejsze obciążenie dla organizmu, przyspiesza rehabilitację i skraca czas powrotu do zdrowia.

Kiedy stosuje się artroskopię?

Artroskopia jest stosowana w wielu przypadkach, gdy staw wymaga szczegółowej naprawy. Jednym z najczęstszych zastosowań jest leczenie urazów sportowych, zwłaszcza dotyczących stawów kolanowego, skokowego, łokciowego i barkowego. Wskazaniami do artroskopii mogą być:

  • uszkodzenia więzadeł,
  • naderwania lub pęknięcia łąkotek,
  • uszkodzenia chrząstki stawowej, 
  • obecność ciał wolnych w stawie – rzadziej ciał obcych,
  • konflikty między strukturami wewnątrzstawowymi lub uszkodzenia powięzi, mięśni i kości,
  • inne schorzenia ortopedyczne lub o innej etiologii (np. związane ze zmianami reaumatoidalnymi lub innymi urazami wewnątrzstawowymi – zwichnięcia rzepek).
  • inne schorzenia neurologiczne – zespół cieśni nadgarstka, odbarczenie korzeni w kręgosłupie lędźwiowym.

Artroskopowe leczenie chorób i urazów ma bardzo szerokie zastosowanie. Kiedyś artroskopię stosowało się w diagnostyce trudnych do zidentyfikowania problemów stawowych. W dobie rozwoju diagnostyki, takiej jak rezonans magnetyczny (MRI),  tomografii komputerowej 3D, czy cyfrowego RTG, artroskopię stosuje się od razu do właściwego leczenia operacyjnego.

Jakie stawy można operować metodą artroskopii?

Artroskopia jest często stosowana w przypadku stawu kolanowego, jednak technika ta sprawdza się również przy stawach barkowych, nadgarstkach, stawie skokowym, biodrowym, łokciowym, jak również w chorobach drobnych stawów rąk i stóp Zabiegi artroskopowe relatywnie często stosuje się w leczeniu sportowców, którzy często cierpią na urazy stawów, a szybka i skuteczna operacja ma dla nich duże znaczenie.

Zalety artroskopii

Jedną z najważniejszych zalet artroskopii jest jej mała inwazyjność. Ponieważ w skórze wykonuje się tylko niewielkie nacięcia, pacjent odczuwa mniejsze dolegliwości bólowe pooperacyjne, a okres rekonwalescencji jest zawsze krótszy w porównaniu z tradycyjnymi operacjami. Artroskopia zmniejsza również ryzyko infekcji oraz innych powikłań, ponieważ obszar operacyjny jest znacznie mniejszy, a sam zabieg odbywa się w krótszym czasie.

Ponadto technika ta pozwala na szybkie potwierdzenie diagnozy i jednoczesne przeprowadzenie interwencji chirurgicznej, prowadzącej do jednoetapowego pełnego zaopatrzenia urazu. 

Artykuł zewnętrzny

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać




Zagłosuj w naszej ankiecie. Wyraź swoje zdanie!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.