Co trzecia osoba, która w zeszłym roku deklarowała, że nie zaszczepi się przeciw COVID-19, zmieniła zdanie. I jest już przynajmniej po pierwszej dawce szczepienia lub wkrótce planuje ją przyjąć.
To diametralna zmiana stosunku Polaków do szczepień.
– komentują eksperci z UW.
Naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Warszawskiego oraz agencji badawczej ARC Opinia i Rynek zbadali, kto i dlaczego nie chce się szczepić przeciw COVID-19. Po raz pierwszy zapytali o to tysiąc ankietowanych w 2020 r. W tym roku zwrócili się do tych samych osób, by sprawdzić, czy ich stosunek do szczepień zmienił się. Tym razem ankietę wypełniło blisko 450 osób. Wyniki wskazują, że wielu sceptyków zmieniło zdanie.
COVID-19. Wahali się, ale się zaszczepili
Jeszcze większa zmiana zaszła wśród osób wahających się, które rok temu wyrażały niepewność wobec szczepień. Ponad połowa z nich – 57 proc. – przyjęła przynajmniej jedną dawkę szczepionki, a co szósta osoba (16 proc.) planuje się zaszczepić.
Najmniejsza zmiana zaszła wśród osób, które w 2020 r. były zwolennikami szczepień. 79 proc. z nich rzeczywiście się zaszczepiło, 12 proc. – planuje to zrobić. Mniej niż co dziesiąta osoba (9 proc.) zmieniła zdanie i jednak się nie zaszczepi.
Wyniki naszego badania pokazują, że stosunek do szczepień jest postawą zmienną w czasie. Na szczęście widzimy korzystny trend w kierunku coraz większej akceptacji i zrozumienia konieczności zaszczepienia się.
– mówi dr Wojciech Feleszko z WUM, współautor badania.
Szczepienia przeciw COVID-19. Martwią się o zdrowie, chcą podróżować
Naukowcy zbadali też, co było przyczyną zmiany podejścia do szczepień. Jak się okazuje, Polaków przekonała przede wszystkim obawa o ich zdrowie i bezpieczeństwo, którą nasiliło pojawienie się kolejnych wariantów koronawirusa. Nie bez znaczenia była też chęć podróżowania, które organizacyjnie jest łatwiejsze z paszportem covidowym.
Na zmianę stosunku Polaków do szczepień wpłynął szereg czynników. Motywacji nakierowanej na własną korzyść, jak obawa o zdrowie, chęć podróżowania czy uniknięcia ograniczeń, towarzyszyło również dążenie do uzyskania odporności stadnej i wspólnego bezpieczeństwa. Te ostatnie były silnym motywatorem u osób wcześniej wahających się, nie zdeklarowanych przeciwników.
– zauważa dr Feleszko.
Autorami badania są: dr Paweł Waszkiewicz, dr Piotr Lewulis i dr Michał Górski z UW, dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia oraz dr Wojciech Feleszko z WUM. Pełne wyniki badań można znaleźć na stronie WUM – kliknij TUTAJ.
Źródło: GW.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis