Zastrzeż swój PESEL – bezpłatnie



Czas czytania: 2 min.
Listen to this article

Rząd umożliwi zastrzeżenie numeru PESEL. Opcja będzie bezpłatna i dostępna w m.in. mObywatelu 2.0 od 17 listopada bieżącego roku.

Opcja ta będzie przydatna zwłaszcza osobom starszym narażonym bardziej a oszustwa internetowe czy zapraszanych na różnego typu spotkania z darmowymi “garnkami”.

Zastrzeżenie nie pozwoli bankom czy firmom pożyczkowym na udzielenie nam kredytu/pożyczki. Nie dostaniemy nic na raty w sklepie.

Jeśli PESEL będzie nam potrzebny odstrzegamy go w aplikacji lub w urzędzie.

Co musisz zrobić przez Internet?

Kliknij na www.gov.pl lub zaloguj się do aplikacji mObywatel (w aplikacji opcja dostępna od połowy grudnia).

  1. Kliknij przycisk Zastrzeż PESEL lub cofnij zastrzeżenie i zaloguj się.
  2. Wybierz sekcję Twoje dane, a następnie Rejestr zastrzeżeń PESEL.
  3. Wybierz Zastrzeż PESEL lub Cofnij zastrzeżenie.

Jeśli chcesz cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL, możesz to zrobić:

  • bezterminowo lub
  • określić datę i godzinę, kiedy system automatycznie zastrzeże ponownie twój numer PESEL.

Co musisz zrobić w urzędzie?

  1. Pobierz i wypełnij wniosek w domu albo zrób to w swoim urzędzie gminy. Możesz też poprosić urzędnika, żeby wydrukował wypełniony wniosek z systemu. Jeśli urzędnik wydrukuje ci wniosek z systemu – sprawdź, czy dane są poprawne.
  2. Podpisz wniosek.
  3. Złóż wniosek.

Wniosek złożysz w dowolnym urzędzie gminy, wystarczy dowód osobisty.

Od 1 czerwca 2024 r. podmioty takie jak banki, instytucje kredytowe lub notariusze przed zawarciem umowy lub podjęciem czynności będą musiały sprawdzać w rejestrze, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony. Przepisy ustawy wskazują, że obywatele nie będą obciążani za zobowiązanie, które zostało zaciągnięte bez ich wiedzy mimo istniejącego zastrzeżenia.

W przypadku niemożności złożenia wniosku o zastrzeżenie numeru PESEL spowodowanej chorobą, niepełnosprawnością lub inną niedającą się pokonać przeszkodą zastrzeżenia numeru PESEL można dokonać przez pełnomocnika, który stawi się osobiście w dowolnym urzędzie gminy, złoży pełnomocnictwo szczególne do dokonania tej czynności i potwierdzi swoją tożsamość za pomocą dokumentu tożsamości.

Wspomniany wniosek o zastrzeżenie numeru PESEL można złożyć też w imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych albo posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych, wniosek o zastrzeżenie albo cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL może złożyć osobiście w dowolnym urzędzie gminy opiekun prawny, albo kurator. W tym celu przedkłada orzeczenie sądowe potwierdzające wyznaczenie go opiekunem albo kuratorem oraz potwierdza swoją tożsamość za pomocą dokumentu tożsamości.

Zagłosuj w naszej ankiecie!

Czy jesteś za wprowadzeniem zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach 22:00 - 6:00 na terenie każdej gminy w powiecie?




Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.