W Lipsku powstanie muzeum
W budynku, w którym obecnie mieści się Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna Województwa Mazowieckiego i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lipsku powstanie muzeum.

Budynek przy ul. Iłżeckiej 6 stał się zabytkiem, oficjalnie. Obiekt w listopadzie 2021 r. został wpisany do rejestru zabytków, po tym, jak w maju ubiegłego roku, podczas prac badawczych, na ścianie parteru i Aron-ha-kodesz, czyli szafie ołtarzowej w synagodze w postaci ozdobnej drewnianej skrzynki służącej do przechowywania zwojów Tory, odkryto polichromie (wielobarwne ozdoby malarskie ścian i sufitów stosowana do dekoracji wewnętrznych i zewnętrznych) z napisami w języku hebrajskim. Zachowane napisy i układ pomieszczeń wskazywały na istnienie w tym miejscu domu modlitwy popularnie nazywanego przez Żydów „szul” lub „bet midrasz”, zlokalizowanego w sąsiedztwie nieistniejącej już drewnianej XIX-wiecznej synagogi. Wstępne tłumaczenie napisów wskazuje na tekst modlitewny. Inskrypcja w języku aramejskim, zawiera fragment z księgi Zohar (2,135a, 8); jest to tekst zwany Kegawna, recytowany przez chasydów na powitanie szabatu przed modlitwą Bar(e)chu.

W październiku 2022 r. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków przeznaczył 62 tys. zł na prace architektoniczne i konserwatorskie dawnego Żydowskiego Domu Modlitwy w Lipsku. Obiekt był dotąd nieprzebadany.

Wywiad ze Starostą Lipskim Sławomirem Śmieciuchem!

Dzięki badaniom poznamy pierwotne rozplanowanie pomieszczeń i ich funkcję. Określić będzie można wtórną ingerencję w budynek czy zasięg zachowanych polichromii. Wnioski pomogą w przywróceniu pierwotnego układu pomieszczeń i podjęcia prac renowacyjnych odkrytych malowideł.

– czytamy na stronie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Niezwykłe odkrycie w Lipsku!

Obiekt aktualnie jest użytkowany, ale Starostwo Powiatowe w Lipsku planuje renowację budynku na cele muzealne.

Muzeum miałoby charakter ogólny z elementem żydowskim. Opowiadałoby o historii ziemi lipskiej, zwłaszcza o rodzie Oleśniockich herbu Dębno – rodzinie szlacheckiej, właścicielach miasta.

– mówi Sławomir Śmieciuch, starosta lipski.

Przy budynku mieszczą się stare garaże powojenne, które starostwo chce przebudować pod potrzeby takich instytucji jak sanepid i PCPR. Na ten cel samorząd pozyskał z Polskiego Ładu 4,5 mln zł.

Aby zacząć jakiekolwiek prace rewitalizacyjne musimy przenieść sanepid i PCPR do innego budynku. Mamy pieniądze na przebudowę i adaptację garaży, ale to wciąż za mało. Chcemy wnioskować o jeszcze jedno dofinansowanie w ramach Polskiego Ładu, ale nastąpi to najwcześniej w 2024 r.

– mówi starosta Śmieciuch.

Myślę, że w ciągu kilku najbliższych lat stworzymy to muzeum.

– dodaje starosta.

Sensacyjne odkrycie! Do Lipska przyjechała TVP!

Jest to obiekt murowany, parterowy, jednopiętrowy w części środkowej, z wysokim poddaszem, na planie prostokąta. Budowa domu modlitwy, jednego z kilku w miasteczku, nastąpiła z inicjatywy miejscowej gminy żydowskiej. 30 kwietnia 1924 r. o wydanie pozwolenia na budowę wystąpił przewodniczący gminy Lejbuś Rozental. Zatwierdzenie przez wojewodę kieleckiego nastąpiło 17 czerwca 1924 roku.

Źródło: Cozadzien; Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.