Upamiętnili Stanisława Poziomka [*]
7 maja 2022 r. delegacja strażaków PSP, OSP, Harcerzy, Strzelców i członków Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Lipskiej „Powiśle” z powiatu lipskiego uczestniczyła w gm. Tarłów* w uroczystości upamiętnienia ppłk. dypl. pil. Stanisława Poziomka, który służył w dywizjonie 304 w Anglii.

 

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w kościele pw. Św. Trójcy, którą odprawiał ks. Mirosław Kosior proboszcz parafii wraz z ks. mjr. Łukaszem Józefem Hubaczem kapelanem garnizonu w Radomiu. Następnie odbył się uroczysty apel na którym po odegraniu i odśpiewaniu hymnu państwowego, została odsłonięta i poświęcona tablica ku pamięci bohaterskiego żołnierza lotnika dywizjonu 304.

 

 

Na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej przyjechała wnuczka Stanisława Poziomka- Katarzyna Rauszer de Bruijn.

Bardzo się cieszę, jestem dumna i szczęśliwa, że mieszkają w tej gminie osoby, które pamiętają dziadka i śledzą jego losy, pielęgnują o nim pamięć.

– mówiła podczas uroczystości Katarzyna Rauszer de Bruijn.

 

Stanisław Poziomek (ur. 22 marca 1908, poległ 11 kwietnia 1944) – podpułkownik dyplomowany obserwator Wojska Polskiego, kawaler Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari. Pochodził z gm. Tarłów.

15 sierpnia 1931 Prezydent RP mianował go podporucznikiem ze starszeństwem z dniem 15 sierpnia 1931 i 15. lokatą w korpusie oficerów piechoty, a Minister Spraw Wojskowych przydzielił do 36 pułku piechoty Legii Akademickiej w Warszawie. 22 lutego 1934 awansował na stopień porucznika ze starszeństwem z dniem 1 stycznia 1934 i 83. lokatą w korpusie oficerów piechoty. W tym samym roku został przeniesiony do 5 pułku lotniczego w Lidzie. W latach 1937–1939 był słuchaczem Wyższej Szkoły Wojennej Warszawie.

 

Po kampanii wrześniowej przedostał się do Anglii, gdzie od 14 listopada 1941 do 15 sierpnia dowodził dywizjonem 304, a następnie przeniesiony do Inspektoratu Polskich Sił Powietrznych w Londynie. W trzeciej dekadzie kwietnia 1943, na wniosek gen. Stanisława Ujejskiego, został przeniesiony do Stacji Zbornej Oficerów Rothesay. 30 lipca został skazany przez 9. Sąd Polowy z art. 68 kodeksu karnego wojskowego (organizowanie zebrań bądź zbieranie podpisów w celu przedstawienia wspólnego stanowiska lub zażalenia w jakiejś sprawie) na trzy tygodnie twierdzy.

14 września 1943 Naczelny Wódz gen. Kazimierz Sosnkowski wyznaczył go na stanowisko zastępcy szefa sztabu Inspektora PSP. Później został awansowany na stopień podpułkownika. 11 kwietnia 1944 podczas wizytacji 304 dywizjonu bombowego w Chivenor zgłosił się jako „nadliczbowy” do składu załogi samolotu Vickers „Wellington” Mk XIV nr A 188, która miała patrolować rejon Zatoki Biskajskiej i zwalczać niemieckie okręty podwodne. Podczas wykonywania zadania samolot został zaatakowany przez niemieckie myśliwce i zestrzelony. Zginęła cała załoga: S/Ldr E.T. Stańczuk, F/Lr L.K. Małynicz, W/O W. Czekalski, F/Sgt F. Matlak, F/Sgt E.M. Siadecki, F/Sgt B. Szpinalski oraz ppłk Poziomek. Pochowany na cmentarzu w Bilbao w Hiszpanii.

*Obszar chroniony KP PSP w Lipsku należący do dekanatu lipskiego, a administracyjnie wchodzącym do powiatu Opatowskiego.

Źródło: KP PSP w Lipsku; OSP Lipsko; Echo Dnia; Wikipedia.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*