Uciekli z obozu koncentracyjnego Auschwitz!
W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz udało się uciec trzem Polakom: rtm. Witoldowi Pileckiemu, Janowi Redzejowi i Edwardowi Ciesielskiemu.

 

Edward Leopold Ciesielski, urodzony w Woli Korzeniowej koło Radomia, był związany konspiracyjnie z Ziemią Lipską. Na przełomie 1940/1941 roku współorganizował punkty nasłuchu radiowego – jeden w Radomiu, a drugi w Świesielicach w powiecie iłżeckim (dzisiaj lipskim). Działo się to z inicjatywy Jana Sońty ps. „Ośka”, późniejszego dowódcy oddziału Batalionów Chłopskich. W 1941 roku został aresztowany w Szydłowcu za posiadanie broni, a 5 maja trafił do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Tam nawiązał współpracę z rotmistrzem Witoldem Pileckim, czego efektem była udana ucieczka z Auschwitz przeprowadzona 26 kwietnia 1943 roku. Miała ona na celu poinformowanie świata o przeprowadzanym na ludności żydowskiej Holocauście. Ciesielski, podobnie jak Pilecki, sporządził dla Komendy Głównej AK raport o zbrodniach w KL Auschwitz. W konspiracji przebywał do końca wojny.

W 1945 r. Edward przeniósł się do Warszawy. Powojenna rzeczywistość w Polsce spowodowała, że podjął współpracę z Janem Sońtą ps. „Ośką” w ramach nowo utworzonej organizacji Oddziały Specjalne Batalionów Chłopskich. W związku ze swoją działalnością został aresztowany, a następnie zasiadł wraz z innymi na ławie oskarżonych Sądu Wojskowego w Warszawie. W styczniu 1946 r. zapadł wyrok skazujący go na karę śmierci, zamieniony później na długoletnie więzienie. Edward Ciesielski odbywał wyrok we Wronkach, w Rawiczu i Sztumie. Zwolniony został 9 marca 1954 r.

Źródło: Krzysztof Machała, Historia Lipska i okolic.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*