Turystyka i rekreacja – wizja nowej burmistrzyni SolcaCzas czytania: 2 min.

Melioracja terenów nadwiślańskich, budowa zbiornika retencyjno-rekreacyjnego oraz promocja dziedzictwa historycznego gminy, to niektóre z tematów poruszanych podczas rozmowy Burmistrz Małgorzaty Szymańskiej i Kierownika Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu Rafała Molgi. Spotkanie odbyło się 6 czerwca br. w Urzędzie Miasta i Gminy Solec nad Wisłą oraz na terenach zalewowych wokół gminy.

Kierownik Delegatury MUW w Radomiu Rafał Molga zapoznał się z obecną sytuacją Miasta i Gminy Solec nad Wisłą oraz szansami rozwojowymi, najdalej na południe wysuniętej gminy w województwie mazowieckim.

Zdaniem Burmistrz Małgorzaty Szymańskiej, jednym z najbardziej niekorzystnych zjawisk na terenie Miasta i Gminy Solec nad Wisłą jest utrzymujący się spadek populacji ludności. Przeciwdziałać temu niekorzystnemu zjawisku można za pomocą inwestycji. Jedną z najpilniejszych jest budowa zbiornika retencyjno-rekreacyjnego w pobliżu rzeki Krępianki, będącej dorzeczem Wisły. Nowa inwestycja mogłaby nie tylko skutecznie zabezpieczyć tereny gminy przed powodzią, ale także umożliwić rozwój turystyki. Powstanie nowej infrastruktury hydrologicznej, a w raz nią innych, okołoturystycznych sektorów gospodarki, zapewne pozytywnie płynęłoby na powstanie nowych miejsc pracy.

W połączeniu z historycznym dziedzictwem miejscowości, sięgającym XII wieku, Solec nad Wisłą mógłby być jeszcze bardziej atrakcyjnym i ciekawszym miejscem turystycznym dla mieszkańców subregionu radomskiego i ościennych województw.

Inną niezwykle ważną potrzebą na terenie Miasta i Gminy Solec nad Wisłą jest utworzenie miejsc opieki w żłobkach. Opieka nad dziećmi do lat 3 byłaby bardzo dużym udogodnieniem dla młodych rodzin, co mogłoby pozytywnie wpłynąć na demografię gminy.

Z kolei wymiana wysłużonych samochodów ratowniczo-gaśniczych w jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych mogłaby w sposób istotny podnieść poziom bezpieczeństwa mieszkańców i osób przemieszczających się po terenie Gminy Solec nad Wisłą.

Uczestnicy spotkania zgodzili się, że przedstawione pomysły i plany inwestycyjne przekraczają możliwości budżetu Miasta i Gminy Solec nad Wisłą, dlatego, aby je zrealizować trzeba szukać krajowych i unijnych źródeł finansowania. Jednym z nich jest nowa edycja programu Maluch+, która umożliwi gminom uzyskanie dofinansowania na utworzenie i funkcjonowanie miejsc opieki nad dziećmi do lat 3.

Komentarz ML:

  1. Super(!), że ktos w Solcu nas czyta i mysli o turystyce (:))!
  2. Zatrzymanie spadku ludności nie jest możliwe!
  3. Żłobek za chwilę będzie. Problemem jest regulamin (kosmiczny) naboru do przedszkoli!
  4. Jesli chodzi o OSP, gmina jest bardzo dobrze wyposażona.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać

Nasza ankieta

MojeLipsko.info niebawem zacznie korzystać z możliwości płatnych artykułów. Jaka kwotę miesięcznie jesteś w stanie przeznaczyć na pełen dostep do portalu.

7 Komentarzy

  1. Zatrzymanie spadku ludności jest możliwe ale tylko po odzyskaniu przez Radom statusu miasta Wojewódzkiego. Wtedy choć trochę inwestorzy by zainteresowali się naszym terenem, i by były miejsca pracy. W aktualnym stanie większość inwestorów traktuje okolice Radomia i sam Radom jako tereny Warszawskie (dobrze rozwinięte) a tym czasem wskaźnik rozwoju powiatów leżących na terenach dawnego woj. Radomskiego ma podobne HDI (wskaźnik rozwoju) do powiatów w woj. świętokrzyskim które nie są zbyt dobrze rozwinięte. Nie mówiąc o wyżeraniu kasy przez Warszawę. Większość inwestycji chcąc nie chcąc to dofinansowania od dawnego rządu PiSu by obstawiam utrzymać wysokie poparcie (Polski ład, itd.) a województwo prawie nic. Z tym rzecz, że często te inwestycje nie były potrzebne (np. remont ul. Papierni – są inne drogi w agonalnym wręcz stanie np. W woj. Lubelskim). Inny przykład to place zabaw na prawie każdej wsi – niektóre z nich nie raz widzę jak świecą pustkami. Co dadzą te inwestycje jak pracy nie będzie?

  2. Wizjonerka !!! O budowie zbiornika wodnego mówi się przy okazji każdych wyborów. Żłobek powstanie pewnie za chwilę bo czytałam o tym wielokrotnie tak jak o doposażeniu OSP w samochody i inne narzędzia. Chyba to nie zasługa tej pani ?

  3. OSP to jakaś pomyłka , oni najwięcej wydają na mundury galowe, non stop w nic chodzą . Samochody -nie tak dawno dali popis swoich możliwości ( zdarzenie koło kościoła ) – taczka z przebitym kołem to ich szczyt mozliwosci. Reszta planów ciekawa tylko jak będzie z realizacją

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.