Strażacy Piotr i Marcin odznaczeni
Strażacy z powiatu lipskiego zostali odznaczeni na uroczystej zbiórce mazowieckich strażaków PSP z okazji Narodowego Święta Niepodległości z udziałem Sekretarza Stanu w MSWiA i Komendanta Głównego PSP.

Narodowe Święto Niepodległości, przypadające na dzień 11 listopada, to dla Polski jeden z najistotniejszych dni pod względem historycznym. Rocznica odzyskania niepodległości przez nasz kraj świętowana jest podczas patriotycznych uroczystości, organizowanych w większości miast i miejscowości.

Wojewódzkie obchody „Narodowego Święta Niepodległości” organizowane przez Komendę Wojewódzką PSP w Warszawie odbyły się 25 listopada w siedzibie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 17 Komendy Miejskiej PSP m.st. Warszawy.

Uroczysty apel rozpoczął się złożeniem meldunku Sekretarzowi Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Panu Maciejowi Wąsikowi, po czym wprowadzony został poczet sztandarowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie oraz odegrany i odśpiewany hymn państwowy.

Następnie Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Jarosław Piotrowski powitał przybyłych gości, strażaków, pracowników cywilnych oraz podczas wystąpienia powiedział:

W tym uroczystym dniu pamiętajmy, że swój udział w procesie odzyskiwania niepodległości mieli również strażacy ogniowi. To oni również dbali o zachowanie tożsamości narodu, języka, kultury i wiary podczas codziennej służby. To dzisiaj niepodległość, wolność pozwala nam stanąć na uroczystej zbiórce i podziękować, wyróżnić za codzienny trud służby.

[…].

Ten rok i poprzednie lata to okres, w którym Polski Strażak wspierał działania związane z pandemią, niósł pomoc ludności ukraińskiej, wspierał ukraińskich strażaków, wspierał działania gaśnicze strażaków w Europy. W tym uroczystym dniu, gdy wspólnie celebrujemy Narodowe Święto Niepodległości, gratuluję wszystkim awansowanym, wyróżnionym, odznaczonym oraz życzę dalszych wyróżnień. Pragnę również podziękować moim strażakom i pracownikom cywilnym za codzienny trud służby oraz postawę, która daje poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom ziemi mazowieckiej. Jestem pewien, że mieszkańcy tej ziemi, ziemi mazowieckiej są z Was dumni za to co robicie na co dzień w służbie.

Podczas uroczystości, Pan Maciej Wąsik, Sekretarz Stanu w MSWiA, gen. brygadier Andrzej Bartkowiak, Komendant Główny PSP oraz st. bryg. Jarosław Piotrowski Mazowiecki, Komendant Wojewódzki PSP wręczyli ponad 140 funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym jednostek organizacyjnych PSP województwa mazowieckiego odznaczenia państwowe oraz awanse na wyższe stopnie służbowe. Wyróżnieni funkcjonariusze otrzymali także Dyplomy Komendanta Głównego PSP.

Z powiatu lipskiego odznaczeni zostali st. asp. Piotr Heda (zastępca dowódcy zmiany) oraz kpt. Marcin Skoczylas (zastępca dowódcy zmiany).

W trakcie swojego przemówienia, Pan Minister zwrócił uwagę na aspekt nowoczesnego patriotyzmu poprzez wypowiedziane słowa do zebranych:

Jesteście jedną ze służb mundurowych, które świadczą o nowoczesnym patriotyzmie, bo to co robicie w swoich pracach, jednostkach, komendach to jest nowoczesny patriotyzm. Kiedyś trzeba było oddać życie, walczyć z bronią w ręku.

[…].

Wy funkcjonariusze, wy którzy nosicie mundur, składacie przysięgę, że będziecie podejmować działania ratujące drugą osobę, nawet z narażeniem własnego życia, to jest Wasz nowoczesny patriotyzm. I widzimy to i zdajemy sobie sprawę jak wielkie jest to poświecenie.

Z kolei Komendant Główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak podczas wystąpienia powiedział:

Wszyscy swoją wspaniałą służbą zasłużyli na to żeby być wyróżnionym. Formacja Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej to jest wzór.

[…].

Jestem dumny, że jestem strażakiem, jestem dumny, że jestem Komendantem Głównym PSP i że mogę przewodzić tak wspaniałą formacją i tak wspaniałymi ludźmi. Jesteście wzorem dla całego kraju.

[…].

Gratuluję Wam, bo wykonujecie kawał niezwykle ciężkiego zajęcia. Dziś możemy powiedzieć, że Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicze Straże Pożarne to fundament bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej. Strażacy są niezwykle ważną częścią bezpiecznej Rzeczypospolitej. Z całego serca Wam za to dziękuję.

Źródło: KW PSP w Warszawie.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.