Sołtysi gminy Ciepielów nielegalni? Statut sołectw z wadami



Czas czytania: 5 min.

UCHWAŁA NR VIII/39/2019 RADY GMINY W CIEPIELOWIE z dnia 28 marca 2019 r. w sprawie nadania statutów sołectwom Gminy Ciepielów jest niezgodna z konstytucją i ustawą o samorządzie gminnym!

Wyjaśniamy w petycji dlaczego na przykładzie Statutu Sołectwa Anusin – statuty pozostałych sołectw są identyczne.

Sprawne oko prawnika na pewno wypatrzy więcej niezgodności.

 

 

Rada Miejska w Ciepielowie

Przewodniczący Rady

ul. Czachowskiego 1

27-310 Ciepielów

Petycja w sprawie UCHWAŁY NR VIII/39/2019 RADY GMINY W CIEPIELOWIE z dnia 28 marca 2019 r. w sprawie nadania statutów sołectwom Gminy Ciepielów

Szanowni Państwo,

Zwracam się niniejszą petycją z uprzejmą prośbą i jednocześnie wezwaniem do usunięcia kardynalnych błędów prawnych z UCHWAŁY NR VIII/39/2019 RADY GMINY W CIEPIELOWIE z dnia 28 marca 2019 r. w sprawie nadania statutów sołectwom Gminy Ciepielów.

Kardynalnym błędem jest uznanie, że sołtysa wybiera zebranie wiejskie. 

Burmistrz informował na swoim blogu:

Burmistrz Miasta i Gminy Ciepielów informuje‼️, że 1️⃣5️⃣ i 1️⃣7️⃣ lipca 2️⃣0️⃣2️⃣4️⃣ roku odbędą się zebrania sołeckie, na których mieszkańcy sołectw Gminy Ciepielów dokonają wyboru Sołtysa i Rady Sołeckiej na nową kadencję 2️⃣0️⃣2️⃣4️⃣2️⃣0️⃣2️⃣9️⃣ .

👉W zebraniu z prawem do głosowania mogą wziąć udział osoby stale zamieszkujące na terenie sołectwa, które w dniu zebrania ukończą lat 18-naście. W przypadku braku wymaganego Statutem Sołectwa kworum, drugi termin zebrania ustala się 15 minut po terminie zebrania pierwszego.

W statucie (posługujemy się sołectwem Anusin) jest zapis:

§ 6. 1. Do wyłącznych kompetencji Zebrania Wiejskiego należy:

3) wybieranie i odwoływanie Sołtysa i członków Rady Sołeckiej,

Natomiast brzmienie art. 36 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym wskazuje na to, że zebraniu wiejskiemu nadano jedynie kompetencje uchwałodawcze, nie zaś elekcyjne. Prawo wybierania sołtysa oraz członków rady sołeckiej z art. 36 ust. 2 ww. ustawy nie może być utożsamiane i interpretowane poprzez prawo do udziału w zebraniu wiejskim, zdefiniowanym w art. 36 ust. 1 tej ustawy. Przepis uchwały, który wskazuje, że do kompetencji zebrania wiejskiego należy wybór sołtysa i rady sołeckiej narusza więc w stopniu istotnym art. 35 ust. 3 pkt 2 w związku z art. 36 ust. 1 i 2 ustawy o samorządzie gminnym.

Czy należałoby zatem uznać, że wszystkie wybory sołtysów na podstawie tego statutu są nieważne?

Kolejnym błędem jest uznanie ze do wyboru sołtysa potrzebne jest quorum. 

 Tekst ustawy stanowi, że sołtys oraz członkowie rady sołeckiej wybierani są w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, spośród nieograniczonej liczby kandydatów, przez stałych mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania – nie może być zatem mowy o żadnym quorum.

W rozdziale 5 statutu ponownie jest błędny zapis  o zwoływaniu Zebrania Wiejskiego i kolejne błędne zapisy w sprawie wyboru sołtysa.

Pisząc więc nowy statut należy wskazać, że to mieszkańcy wybierają sołtysa, a nie zebranie wiejskie. 

Należy też zastanowić się nad brzmieniem art. 23, bo chociaż żaden przepis prawa nie precyzuje kto z mieszkańców sołectwa może, a kto nie może uczestniczyć w zebraniu wiejskim z prawem do głosowania, to należy zgodzić się z tezą, że ograniczenie wynikające z art. 36 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym dotyczy tylko i wyłącznie udziału w wyborach sołtysa i rady sołeckiej. Nie można na tej podstawie ograniczać uprawnienia stałych mieszkańców sołectwa do decydowania o innych sprawach dotyczących jednostki pomocniczej, na terenie której zamieszkują. Prawo udziału w zebraniu wiejskim ma każdy stały mieszkaniec sołectwa, nawet ten niezameldowany na danym terenie czy nieletni.

Dodatkowo taki zapis stanowi przejaw dyskryminacji, o którym mowa w art. 32 ust. 2 Konstytucji RP.

Kolejny błąd to brak zapisu, że Zebrania Wiejskie są jawne, tak jak posiedzenia Rady Sołeckiej – taki zapis znalazł się w statucie.

Dużo błędów zawiera rozdział 8 statutu. Nie tylko jest nieprecyzyjny ale wprowadza nieuprawnione organy nadzoru. Skoro w zamyśle ustawodawcy zebranie posiada kompetencje uchwałodawcze, to przyznanie wójtowi w statucie sołectwa kompetencji do władczego ingerowania w proces prawotwórczy w sołectwie jest niedopuszczalne. Działanie wójta ogranicza się wyłącznie do bieżącego nadzoru nad procesem uchwałodawczym w sołectwie poprzez udział w zebraniach wiejskich. Dodatkowo, sołtys nie nie może być zobowiązany żadnym przepisem do przedstawienia wójtowi protokołów z Zebrań Wiejskich.

Za mniejszy błąd należy uznać brak zapisu w kompetencjach i obowiązkach sołtysa uczestnictwa w sesjach Rady Miejskiej, co wynika wprost z przepisów. 

 Akt będący aktem prawa miejscowego nie powinien zawierać przepisów zredagowanych w sposób niezrozumiały, niejasny lub budzący wątpliwości interpretacyjne .

Na koniec przypomnimy szanownym Paniom i Panom radnym, że zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym organizację i zakres działania jednostki pomocniczej określa rada gminy odrębnym statutem, po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami.

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.