Skandal! Nowe informacje ws. byłego proboszcza z Chotczy!Czas czytania: 3 min.

Od 1 lipca stanowisko proboszcza w parafii św. Trójcy w Fałkowie sprawuje ks. Sylwester Głogowski (wcześniej proboszcz w Chotczy Dolnej, dekanat lipski). Zaledwie po miesiącu jego posługi w Fałkowie, doszło do wielkiego protestu. Wielu mieszkańców domaga się odejścia proboszcza!

31 lipca (tj. niedziela), o godzinie 15:30 pod kościołem, a następnie pod plebanią zgromadziło się wielu mieszkańców (kilkudziesięciu, a być może nawet ponad stu mieszkańców!). Z informacji przekazywanych przez uczestników tego zdarzenia wynika, że atmosfera była bardzo napięta, a fałkowianie domagają się odejścia księdza Głogowskiego.

Tutaj chodzi o pieniądze. Ksiądz jest bardzo chytry, od razu zapowiedział podwyżki na wszystkim – ślub ma kosztować 1500 złotych, chrzest był po 300, teraz jest po 500.

– mówił parafianin.

 

Podczas protestu, mieszkańcy krzyczeli do proboszcza „pakuj się”, „oddaj klucze”. Sam duchowny nie wdawał się w dyskusje. Na miejsce przyprowadzono nawet taczkę sugerując, że ksiądz może zostać na niej wywieziony z miejscowości.

Z czasem, gromadziło się coraz więcej osób.

 

Na miejsce przyjechał ksiądz dziekan z Przedborza, trwały negocjacje także z biskupem radomskim. Ks. Sylwester Głogowski nie odprawił już mszy świętej o godzinie 17:00, zastąpił go duchowny z Przedborza.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w Fałkowie dojdzie do zmiany proboszcza. Do czasu przybycia nowego duchownego wszelkie obrządki prowadzić mają inni księża z dekanatu przedborskiego.

 

Redakcja tkn24.pl przypomina, że ksiądz Sylwester Głogowski na stanowisku proboszcza w Fałkowie zmienił ks. Andrzeja Gawrysia, który odszedł na emeryturę.

O sprawie jako pierwszy poinformował lokalny portal tkn24.pl.

Jak się okazuje, bunt Parafian nie dotyczy wyłącznie wyższych opłat za sakramenty. Drugim powodem jest sprawa organistki.

Od początku miał też coś do organistki. Publicznie podważał jej kompetencje, a nawet się z niej naśmiewał.

– poinformowała Echo Dnia dobrze zorientowana w sytuacji osoba.

 

Pani Irena, której działalność jest bardzo dobrze odbierana w całej parafialnej społeczności, bardzo przejmowała się całą sytuacją. Nic dziwnego, ksiądz publicznie ją lekceważył i umniejszał jej zasługi oraz umiejętności. Zamiast określenia organistka używał słowa: śpiewaczką. Było wyraźnie widać, że takim zachowaniem chce ją zmusić do odejścia.

– opowiada Echu Dnia inna mieszkanka Fałkowa, która czynnie uczestniczy w życiu parafii i także z tego powodu prosi o anonimowość.

Dodaje, że w trakcie minionego tygodnia, grupa parafian spotkała się nawet z księdzem, by porozmawiać o sytuacji i załagodzić konflikt. Do porozumienia jednak nie doszło.

 

Ksiądz udawał, że nie wie, o co im chodzi.

– twierdzi.

I właśnie to obrona organistki, który sprawuje te funkcję od trzech lat okazała się kluczowa w całym sprawie.

Ponadto, ksiądz proboszcz nie dogadywał się z księdzem wikariuszem.

 

Do przesilenia doszło 31 lipca – ta ostatnia niedziela…  Ministrant nie posłuchał księdza. Oklaski dla organistki

Podczas pierwszej porannej mszy organistka odczytała przez mikrofon coś w rodzaju pożegnalnego pisma. Ksiądz był wyraźnie zaskoczony. Podczas drugiej porannej mszy o godzinie 10 gdy chciała to powtórzyć, nakazał ministrantowi, by ten wyłączył jej głośnik. Ten go nie posłuchał i znów wszyscy wierni usłyszeli pożegnanie organistki. Za niewykonanie polecenia proboszcza ministrant musiał opuścić świątynię. Nastolatek zdjął komże i wyszedł z kościoła.

– czytamy na stronie Echo Dnia.

To zachowanie przelało czarę goryczy wśród zgromadzonych parafian. Organistka dostała gromkie brawa, natomiast przed kościołem zebrała się grupa osób – zaczęli domagać się pozostania pani Ireny na stanowisku organistki. Z koeli odmienne odczucia mieli w stosunku do księdza Głogowskiego, które najdobitniej uwidoczniły się już około godziny 15.30 – podczas kolejnego zgromadzenia wiernych. Wtedy można było usłyszeć takie hasła jak: Pakuj się! czy Oddaj klucze! Pojawiła się także taczka. O tym informowaliśmy powyżej…

Stanowisko Diecezji Radomskiej

W związku z zaistniałą sytuacją w parafii Świętej Trójcy w Fałkowie, pragnę poinformować, że 1 sierpnia 2022 roku, ks. Sylwester Głogowski złożył rezygnację z urzędu proboszcza tej parafii. Do czasu mianowania nowego proboszcza, posługę duszpasterską będą pełnić księża z dekanatu przedborskiego.

Źródło: TKN24.

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać

Nasza ankieta

MojeLipsko.info niebawem zacznie korzystać z możliwości płatnych artykułów. Jaka kwotę miesięcznie jesteś w stanie przeznaczyć na pełen dostep do portalu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.