Sienno. Będą kary! Wielka kontrola szambCzas czytania: 2 min.

Tak znienacka i bez uprzedzenia. Mieszkańcy w szoku. Nawet komunikatu na stronie gminy nie ma!

Gminy mają czas do sierpnia roku na przeprowadzenie kontroli szamb, jednak już w kwietniu będą składać pierwsze raporty. Za niedopełnienie tego obowiązku grożą im wysokie kary finansowe. Kary spotkają także właścicieli i użytkowników nieruchomości.

teraz wzywają ludzi z Kochanówki i Janowa 

– informuje czytelnik.

u mnie na wsi popłoch, niektórzy się wściekają, bo nie wiedzieli wczesniej

– dodaje.

Na gminach ciąży obowiązek sprawozdawczy w zakresie ewidencji wszystkich zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków, a także kontrola wywozu nieczystości ciekłych.

Właściciele nieruchomości, którzy nie są przyłączeni do sieci kanalizacyjnej, proszeni są o przygotowanie stosownych umów na wywóz nieczystości ciekłych, podpisanych z przedsiębiorcami, którzy posiadają zezwolenia na opróżnianie zbiorników bezodpływowych oraz dowodów wpłat za te usługi (rachunki, faktury VAT).

Posiadane rachunki muszą potwierdzać regularność wywozu ścieków zgodnie z obowiązującymi przepisami. Właściciele lub użytkownicy szamb zobowiązani są do opróżniania ich z częstotliwością uniemożliwiającą ich przepełnienie, ale nie rzadziej niż raz na kwartał. Z kolei właściciele lub użytkownicy nieruchomości wyposażonych w przydomowe oczyszczalnie ścieków zobowiązani są do usuwania osadów z tych zbiorników zgodnie z wytycznymi zawartymi w instrukcji eksploatacji, nie rzadziej niż raz na rok.

Jak wynika z informacji GUS za 2022 r., w Polsce ponad 90 proc. ścieków z szamb trafia w stanie nieoczyszczonym do środowiska.

Za utrudnianie przeprowadzenia kontroli, w tym odmowę okazania umowy bądź rachunków za regularny wywóz nieczystości ciekłych, grozi mandat w wysokości 500 złotych. Sprawa może również trafić do sądu i wtedy kara może wynieść nawet 5 tys. złotych.

Kary finansowe grożą jednak także samym gminom. Samorząd za niewywiązanie się z obowiązku ewidencji szamb może dostać nawet 50 tys. zł kary.

Podobne kontrole będą przeprowadzane przez samorządy co 2 lata.

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać

Nasza ankieta

Jak często korzystasz z Paczkomatów?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.