Problem niedożywienia się nasiliłCzas czytania: 2 min.

Takie osoby są też w powiecie lipskim. Udajemy, że ich nie widzimy. Około 60 proc. osób korzystających w Polsce z pomocy Banków Żywności co najmniej raz w roku musiało pożyczyć pieniądze na jedzenie.

Problem nasilił się z powodu inflacji. W kilka ostatnich lat przekroczyła 50 %. Niestety dla osób z niskimi dochodami ta inflacja wynosi o wiele więcej ponieważ ich głównym wydatkiem są podstawowe potrzeby życiowe.

W najtrudniejszym położeniu są seniorzy, dzieci, osoby z niepełnosprawnościami oraz rodzice samodzielnie wychowujący dzieci. 

W Polsce jest prawie 2 miliony osób żyjących w skrajnym ubóstwie. To oznacza, że dziennie mają niewiele ponad 30 zł do dyspozycji. Z tego muszą opłacić rachunki, kupic leki, opał, buty, ubranie i ile zostaje na jedzenie?

Takie osoby są też w powiecie lipskim. Udajemy, że ich nie widzimy. Dla nich zupa z pęczka włoszczyzny i porcji rosołowej czy ziemniaki z jajkiem sadzonym to już luksus. Wydawać się może ż to zamierzchłe czasy ale takie osoby na co dzień jedzą chleb ze smalcem (w wersji lepszej dodatkowo z ogórkiem), z najgorszą margaryną, musztardą i cukrem lub najtańszym ketchupem. Albo niezdrowe zupki “chińskie”.

Ponad połowa takich osób w ciągu roku nie zje nigdy mięsa i ryb.

W Lipsku powstała Jadłodzielnia!

Rozejrzyjcie się. Na pewno możecie pomóc oddając im, to co Wam już nie jest potrzebne, czego macie za dużo, co może się zepsuć. Nie tylko jedzenie.
Paradoksem jest, że z jednej strony gospodarstwa domowe wyrzucają średnio 92 kg żywności rocznie do kosza, z drugiej narasta problem niedożywienia wśród różnych grup społecznych. Wyrzucamy średnio 2 kilogramy żywności tygodniowo!

Według najnowszego raportu Federacji Polskich Banków Żywności (FPBŻ), blisko 78% osób ubogich korzystających z darmowej żywności dostarczanej przez organizacje charytatywne w Polsce stwierdziło, że ich sytuacja finansowa pogorszyła się w ciągu ostatniego roku. Tylko jedna na cztery osoby zadeklarowała, że jest w stanie pozwolić sobie na codzienne spożywanie pełnego, ciepłego posiłku.

Nasz sondaż. Zagłosuj

Burmistrz ma romans z urzędniczką. Czy w takiej sytuacji powinni pracować w jednym urzędzie?

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam szukać nieprawidłowości

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.