Pijany kierowca wpadł, bo… mrugał
Ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie miał 26-letni mieszkaniec powiatu lipskiego zatrzymany w miejscowości Kostusin (gm. Lipsko) na drodze krajowej nr 79 przez policjantów z Lipska. Teraz za swój nieodpowiedzialny czyn odpowie karnie.

W piątek br. (tj. 6 stycznia), tuz przed godziną 18 w miejscowości Kostusin, kierujący samochodem osobowym marki opel jadąc drogą krajową 79 zauważył stojący patrol ruchu drogowego. Zaczął o tym informować innych kierujących poprzez używanie świateł niezgodnie z przepisami ruchu drogowego.

Mundurowi reagując na popełnione wykroczenie, zatrzymali 26-latka, który jak się okazało, był w stanie nietrzeźwości. Badanie wykazało ponad 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Teraz za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem.

Za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości zgodnie z art. 178a kk grozi grzywna, ograniczenie wolności lub kara pozbawienia wolności do 2 lat.

Warto wiedzieć, że taryfikator mandatowy przewiduje możliwość ukarania kierowcy za korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami, tj. niezgodnie z art. 51 ust. 3 ustawy prawo o ruchu drogowym, możemy zostać ukarani mandatem 200-złotowym.

Pamiętajmy, że ostrzegając o patrolu policji, ostrzegamy kierujących nie tylko przed możliwością otrzymania mandatu. Możemy nieświadomie ostrzegać również złodziei, nietrzeźwych kierujących i osoby poszukiwane. Szkoda by było, gdyby nieświadomy tego faktu kierowca ostrzegł złodzieja jadącego naszym samochodem o patrolu, który mógłby go zatrzymać do kontroli.

Źródło: KPP w Lipsku.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.