Opiekun medyczny – jak nim zostać i gdzie się zatrudnić?Czas czytania: 2 min.

Oferta szkół policealnych ulega regularnym przeobrażeniom. Gdy spada zainteresowanie jednymi zawodami, pojawia się możliwość kształcenia się w innych kierunkach. Gdy jednak w grę wchodzą możliwości, jakie ma opiekun medyczny w Warszawie, trudno mówić o spadku popularności. Przeciwnie, z roku na rok rośni grupa osób mających wykształcenie średnie i zainteresowanych pracą w tym zawodzie.

 

Jak zostać opiekunem medycznym?

Nie brakuje szkół kształcących przyszłych opiekunów medycznych. Samo przygotowanie do pracy w zawodzie zwykle nie jest opisywane jako przesadnie proste. Obejmuje nie tylko wiedzę na temat metod i technik terapii zajęciowej, ale i wykłady dotyczące najpierw rozpoznawania, a w dalszej kolejności również rozwiązywania problemów, z jakimi zmagają się osoby chore i niesamodzielne, bez względu na ich wiek. Opiekun medyczny Warszawa dowiaduje się też w czasie nauki, jak pomagać i udzielać wsparcia osobom chorym i niesamodzielnym, a także, w jaki sposób świadczyć konkretne usługi opiekuńcze i pielęgnacyjne. Nietrudno się domyślić, że choć wiedza teoretyczna ma tu duże znaczenie, nauka jest czymś więcej niż tylko jej przyswajaniem, Polega również na zdobywaniu umiejętności praktycznych, a dobre szkoły policealne nigdy nie zaniedbują tego jej aspektu.

Osoby zastanawiające się nad pracą opiekuna medycznego zwracają zresztą uwagę na to, że nie samej nauki boją się najbardziej. Ich niepokój budzi przede wszystkim egzamin zawodowy. Trudno odmówić mu miarodajności, skoro nie jest organizowany przez szkołę, ale przez niezależną komisję egzaminacyjną. Nie da się jednak ukryć, że konieczność zdawania go przed obcymi sobie ludźmi bywa źródłem stresu.

Gdzie szukać zatrudnienia?

Gdy egzamin zawodowy zakończy się powodzeniem, opiekun medyczny w Warszawie może przystąpić do poszukiwania zatrudnienia. I choć często wspomina się o tym, że rynek pracy nie jest przyjazny osobom, które nie mają dużego doświadczenia praktycznego, opiekun medyczny nie ma większych powodów do obaw. Lista miejsc, w których może liczyć na pozytywne rozpatrzenie swojej kandydatury, nie jest wcale krótka. Otwierają ją różnego rodzaju zakłady opiekuńczo-lecznicze oraz szpitale, choć opiekun medyczny jest też mile widziany w prywatnych klinikach, hospicjach, sanatoriach oraz w ośrodkach skupiających wokół siebie seniorów. Pracy w kraju nie brakuje, warto mieć jednak na uwadze i to, że zatrudnienie czeka na opiekunów medycznych również za granicą. Dyplomy polskich uczelni są uznawane w całej Unii Europejskiej.

 

Artykuł zewnętrzny

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać

Nasza ankieta

Jak często korzystasz z Paczkomatów?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.