Olbrzymie kary, więzienie i przepadek auta za jazdę pod wpływemzdjęcie ilustracyjne
Czas czytania: 2 min.
Listen to this article

Ogłoszone pod koniec 2022 roku przepisy miały wejść w życie już w grudniu 2023, czyli 12 miesięcy po ich odroczeniu. Termin ten jednak został odroczony i przełożony na 14 marca 2024 roku.

Przepadek auta lub pieniężnej równowartości pojazdu traktowany jest tak, jak przepadek każdego innego narzędzia, który został użyty do popełnienia przestępstwa.

Jego własność przechodzi na rzecz Skarbu Państwa. Samochód zostanie zlicytowany.

Ale już od 1 października 2023 obowiązują nowe przepisy dotyczące jazdy po alkoholu, zaostrzające kary, o których kilkoro mieszkańców powiatu lipskiego się już przekonało:

 • Za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości dotychczas obowiązywała grzywna oraz ograniczenie lub pozbawienie wolności. Obecnie kara więzienia do 3 latach jest obligatoryjna. W warunkach recydywy wynosi od 3 miesięcy do 5 lat.
 • W przypadku nietrzeźwego kierowcy, który spowodował wypadek z ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu, sąd będzie mógł orzec karę więzienia nie niższą niż 3 lata. Jeśli dojdzie do śmierci poszkodowanego, dolne widełki wzrosną do 5 lat. Maksymalna kara za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci to 16 lat pozbawienia wolności. Wcześniej była to kara więzienia od 2 do 12 lat.


Dodatkowo w 2023 r. obowiązują wysokie grzywny za jazdę na podwójnym gazie:

 • Jazda po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi) – grzywna w wysokości od 2500 do 30 000 zł, 15 punktów karnych i zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.
 • Jazda w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) – grzywna w wysokości od 2500 do 30 000 zł, 15 punktów karnych, kara pieniężna na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej od 5000 do 60 000 zł, zakaz prowadzenia pojazdów do 15 lat.

Jazda w stanie nietrzeźwości nie jest już wykroczeniem, a przestępstwem.

Według nowelizacji kodeksu karnego, konfiskata samochodu za jazdę pod wpływem alkoholu dotyczy kierowcy:

 • zatrzymanego w stanie nietrzeźwości, który ma nie mniej niż 1,5 promila alkoholu we krwi,
 • który spowodował wypadek w stanie nietrzeźwości – bez limitu alkoholu we krwi,
 • przyłapanego na jeździe w stanie nietrzeźwości po raz kolejny w ciągu ostatnich 2 lat (recydywa) – brak limitu alkoholu we krwi,
 • który zbiegł z miejsca zdarzenia.


Jeśli samochód należy do kogoś innego, np. jest pożyczony lub leasingowany, sąd orzeknie przepadek równowartości pojazdu. Zostanie ona określona na podstawie:

 • wartości pojazdu określonej w polisie ubezpieczeniowej AC na rok, w którym doszło do popełnienia przestępstwa,
 • średniej wartości samochodu, uwzględniającej: markę, model, rok produkcji, typ nadwozia, przebieg, rodzaj napędu, a także pojemność oraz moc silnika,
 • na podstawie opinii biegłego.

Zgodnie z art. 44b. § 3 kodeksu karnego, przepadek samochodu (lub jego równowartości) nie zostanie zasądzony, jeśli kierowca wykonywał czynności zawodowe lub służbowe polegające na prowadzeniu pojazdu na rzecz pracodawcy.

Zagłosuj w naszej ankiecie!

Czy Burmistrz Ciepielowa postępuje według Ciebie poprawnie używając gminnego hasła w swoim komitecie wyborczym?

Czy według Ciebie takie działania to sprawiedliwe i uczciwe zasady walki wyborczej?
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.