Nie żyje Halina Maj
Urząd Gminy w Rzeczniowie z przykrością zawiadamia, że 16 grudnia 2022 r. w wieku 90 lat zmarła Halina Maj, wieloletnia nauczycielka Zbiorczej Szkoły Gminnej w Rzeczniowie.

Śp. Halina Maj spędziła w Rzeczniowie ponad 50 lat ucząc młode pokolenie języka polskiego. W tym czasie angażowała się w działalność oświatową i społeczną. W latach 1972-1982 była Radną Gminy. Jako znakomity pedagog, odebrała liczne nagrody i odznaczenia: Złoty Krzyż Zasługi (1973), Medal 40-lecia Polski Ludowej (1984), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1984), Szkarłatna Róża („Promyk” 1982).

Zawsze życzliwa, chętnie pomagała innym, nigdy nie przechodząc obok krzywdy i potrzeb drugiego człowieka. Dla swoich uczniów Pani Halina była niekwestionowanym autorytetem. Nie ograniczała się tylko do przekazywania wiedzy z zakresu języka: literatury, gramatyki, ortografii i stylistyki, co zresztą czyniła doskonale. Uczyła także patrzeć na życie w niebanalny, humanitarny sposób. Z wielką pasją, barwnym i nienagannym językiem potrafiła przekazać młodzieży nie tylko bogatą humanistyczną wiedzę, ale także niezbędną w życiu dorosłym hierarchę wartości.

Śp. Pani Halina Maj umiała jak mało kto kształtować charakter młodego człowieka, zachęcać go do samodzielnych ocen i przemyśleń. Uczyła także szacunku i empatii do drugiego człowieka.

Ostatnie lata Pani Halina Maj przebywała w Kielcach, gdzie zamieszkała po przejściu na emeryturę. Nie zapomniała jednak o Rzeczniowie i jego mieszkańcach. W miarę możliwości odwiedzała swoich licznych znajomych i utrzymywała kontakt korespondencyjny, co w jakimś stopniu zaspokajało jej nieustanny głód wiedzy o życiu gminy i tęsknotę za czasem, który oddała tej miejscowości i jej mieszkańcom.

W 2012 r. na wniosek społeczności rzeczniowskiej, uczniów i wychowanków, przy poparciu Stowarzyszenia STER i Sołectwa Rzeczniów, Uchwałą Nr XXII/83/2012 Rady Gminy Rzeczniów z dnia 22 czerwca 2012 r. nadano Pani Halinie Maj tytuł „Honorowego Obywatela Gminy Rzeczniów”.

Śp. Pani Halina Maj do końca z wielkim sentymentem wspominała Rzeczniów. Jak sama mówiła, czuła się tu zawsze jak w domu i zdrowiała widząc rzeczniowską ziemię.

Źródło: UG w Rzeczniowie.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.