Nie zostawiaj zwierząt w rozgrzanym aucie. Dzieci też!Czas czytania: 2 min.

Za oknem piękna pogoda, a temperatura bardzo wysoka. Upały w połączeniu z brakiem wyobraźni i rozsądku mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Przypominamy i apelujemy nie zostawiajcie dzieci ani zwierząt w rozgrzanym samochodzie!

Wydaje się, że nic złego nie powinno się stać, jeśli pozostawimy śpiące dziecko w pojeździe lub zwierzę  na przysłowiową chwilę, by zrobić szybkie zakupy czy załatwić jakąś sprawę. Podczas robienia zakupów tracimy poczucie upływającego czasu i może się nagle okazać, że podczas tej krótkiej chwili wydarzy się tragedia. Przy upałach we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Dodatkowo, gdy dziecko płacze, krzyczy, potrzebuje jeszcze więcej tlenu, niż normalnie, wtedy nawet niewielkie niedotlenienie wywoływać może u niego stany lękowe. Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji.

Pamiętajmy, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie dziecka, czy zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby.

Podobnie mogą postąpić osoby postronne, które zauważą, że zamknięte w samochodzie dziecko, czy zwierzę nie reaguje, a wezwane służby ratunkowe jeszcze nie dotarły na miejsce. W takim przypadku nie odpowiemy za wybicie szyby w pojeździe, ponieważ w świetle prawa to działanie w stanie tzw. wyższej konieczności, ratujące zdrowie lub życie.

Pamiętaj, że na każdym z nas ciąży obowiązek pomocy drugiemu człowiekowi. W myśl art. 162 § 1 Kodeksu karnego za nieudzielanie pomocy w sytuacji bezpośredniego zagrożenia utraty życia lub zdrowia człowieka grozi kara do 3 lat więzienia.

 

Widzisz taką sytuację – reaguj! Dzwoń pod numer alarmowy 112!

KPP Lipsko

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać

Nasza ankieta

MojeLipsko.info niebawem zacznie korzystać z możliwości płatnych artykułów. Jaka kwotę miesięcznie jesteś w stanie przeznaczyć na pełen dostep do portalu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.