Zakaz zbliżania się do osoby pokrzywdzonej, natychmiastowy nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego miejsca.
Pamiętaj! Nie musisz godzić się na złe traktowanie przez innych domowników bez względu na to jakie łączą was relacje. Przemoc domowa jest przestępstwem.
Z jakimi formami przemocy możesz się spotkać?
- przemoc fizyczna – jeśli ktoś cię bije, popycha, szarpie, kopie, dusi,
- przemoc psychiczna – jeśli ktoś cię obraża, wyzywa, poniża, nie pozwala na kontakt z bliskimi, kontroluje twoje działania, stale krytykuje,
- przemoc seksualna – jeśli ktoś cię molestuje, zmusza do współżycia lub jakichkolwiek innych zachowań seksualnych,
- przemoc ekonomiczna – jeśli ktoś kontroluje twoje wydatki, rozlicza z każdych zakupów, udziela ci pieniędzy, nawet tych, które zarabiasz samodzielnie, pozbawia cię pieniędzy,
- inne zachowania – na przykład, jeśli ktoś, od kogo jesteś zależny, pozbawia cię opieki, której potrzebujesz, zmusza do picia alkoholu, brania narkotyków itp.
Osobą doznającą przemocy domowej może być każdy – dziecko, osoba z niepełnosprawnościami, małżonek, partner, osoba starsza.
Jeżeli z jakichś powodów nie chcesz dzwonić na policję, nie wiesz co zrobić, wahasz się, to w takiej sytuacji możesz skontaktować się z „Niebieską Linią” pod numerem 800 120 002 – konsultanci pomogą ci, powiedzą, co najlepiej zrobić w twojej sytuacji.
Niebieska linia jest bezpłatna i czynna całą dobę.
Pamiętaj, Niebieska Linia to nie jest numer alarmowy! Jeżeli czyjeś zdrowie lub życie jest bezpośrednio zagrożone – dzwoń pod numer 112.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis