Montaż kolektorów słonecznych w ramach projektu OZE!



Czas czytania: 2 min.

Informacja dla mieszkańców Gminy Solec Nad Wisłą, którzy instalują kolektory słoneczne w ramach realizowanego programu odnawialnych źródeł energii.

Szanowni Państwo, w związku z przystąpieniem do montażu na terenie Gminy Solec nad Wisłą kolektorów słonecznych, ze względu na różnego rodzaju problemy, które pojawiają się przy instalowaniu urządzeń, Urząd Gminy w Solcu nad Wisłą, po przeprowadzeniu w dniu 25 maja 2020 roku narady z wykonawcą i inspektorem nadzoru informuje:

1) Instalacja kolektorów słonecznych powinna być zamontowana na budynku mieszkalnym (obojętnie, czy na dachu czy też na ścianie budynku), ponieważ ogrzewana w ten sposób woda ma być wykorzystywana na potrzeby socjalno–bytowe mieszkańców.
W związku z powyższym, na podstawie obowiązujących przepisów instalacje takie są opodatkowane stawką VAT w wysokości 8%. Gmina zapewnia 100% wykonanie takiej instalacji. Zarówno urządzenia, jak i montaż odbywa się w ramach dokonanej przez mieszkańca wpłaty do Urzędu Gminy. Mieszkańcy nie płacą ani za montaż dachowy, ani za montaż na stelażu na ścianie budynku. Firma wykonująca usługę dokonuje podłączenia zbiornika na ciepłą wodę także do istniejącego centralnego ogrzewania. Jednakże istniejące centralne ogrzewanie musi spełniać odpowiednie warunki, aby można było dokonać takiego podłączenia. Jeżeli centralne ogrzewanie nie spełnia takich wymogów, pozostają do wyboru dwie opcje. Pierwsza podłączenie zbiornika tylko do kolektorów słonecznych. Druga opcja, firma na koszt mieszkańca może wykonać dodatkowo płatną usługę podłączenia zbiornika do wody wraz z montażem odpowiedniej pompy zasilającej. Każdy dodatkowo może jeszcze zamontować w zbiorniku na swój koszt grzałkę elektryczną, co również może wykonać firma instalująca kolektory słoneczne.

2) Montaż kolektorów słonecznych poza budynkiem mieszkalnym. Jeżeli nie ma możliwości instalacji kolektorów słonecznych na budynku mieszkalnym, firma wykonująca usługę, może zainstalować kolektory słoneczne na budynku gospodarczym albo na gruncie, jednakże w związku z obowiązującymi przepisami w takim przypadku ma zastosowanie wyższa stawka VAT 23%, co powoduje konieczność dopłaty 15% stawki VAT w ramach podpisanej umowy. Dopóki dopłata nie zostanie zrealizowana, instalacja nie będzie mogła być podłączona. Sytuacja taka dotyczy tylko montażu kolektorów słonecznych. W przypadku montażu instalacji fotowoltaicznych, stawka podatku VAT zawsze jest 8% bez względu na to czy instalacja jest na budynku mieszkalnym, czy też na innym budynku gospodarczym lub na gruncie. Tak więc jeżeli mieszkaniec instaluje obydwie instalacje, zalecamy, aby kolektory słoneczne umieścić na budynku mieszkalnym z 8% stawką VAT, a panele fotowoltaiczne na innym budynku lub gruncie, zawsze będą ze stawką VAT 8%.

Źródło: Urząd Gminy w Solcu nad Wisłą.




Nasz sondaż. Zagłosuj

Tak z ciekawości pytanie :)
Czy wybralibyście twórcę i naczelnego MojeLipsko.info na swojego wójta/burmistrza?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.