Lipski sanepid nie będzie podawał danych dotyczących zakażeń koronawirusem!Czas czytania: 2 min.

Od wtorku, 24 listopada, nie dowiemy się już, ilu przybyło zarażonych w powiecie lipskim.

Raporty sanepidów w Polsce przejęło Ministerstwo Zdrowia, a informowanie o sytuacji epidemiologicznej uległo centralizacji. Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego to pokłosie wykrycia przez niezależnych obserwatorów nieprawidłowości w systemie raportowania o zakażeniach.

Od początku pandemii Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lipsku codziennie publikowała komunikaty odnośnie sytuacji z koronawirusem. Każdego dnia wiedzieliśmy, ilu zarażonych przybyło w naszym powiecie, ile osób zmarło lub uznano je za wyleczone.

Teraz sytuacja uległa diametralnej zmianie. Dane dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej SARS-CoV-2 mają być udostępniane w sposób scentralizowany. Główny Inspektor Sanitarny poinformował, że od 24 listopada wszystkie powiatowe stacje epidemiologiczne nie będą przedstawiać już dobowych raportów ze stanu pandemii na danym terenie. Wynika to z zakazu GIS i dotyczy to całego kraju.

Decyzja skutkiem błędów w liczeniu

Decyzja ta ma być pokłosiem nieścisłości, jakie w raportowaniu przez sanepidy w całym kraju ujawnili niezależni obserwatorzy.

Przeprowadzona w całej Polsce analiza danych dotyczących przypadków zakażeń SARS-CoV-2 wykazała różnicę na poziomie 22 tysięcy wyników między systemem elektronicznym, a innymi używanymi dotychczas narzędziami zbioru danych. Zidentyfikowane rozbieżności nie wpływały w istotny sposób na ocenę sytuacji epidemiologicznej.

– możemy przeczytać w komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Pominięte wcześniej przypadki przypadki, dokładnie 22 594 osoby, zostały we wtorek dodane do ogólnej liczby zakażeń na terenie naszego kraju. Oznacza to, że w Polsce na koronawirusa zachorowało do tej pory zostało 909 066 osób. Na razie nie wiadomo kiedy, i czy w ogóle szczegółowe dane epidemiologiczne będą ponownie dostępne. Główny Inspektorat Sanitarny ma uruchomić specjalną stronę internetową, na której będzie można zobaczyć wszystkie statystyki. Problem w tym, że strona jeszcze nie działa.

Na razie tylko statystyki krajowe i wojewódzkie

Obecnie udostępniane są dane z Ministerstwa Zdrowia, które rozbite są jedynie na województwa, nie powiaty. We wtorek, 24 listopada, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 10 139 nowych zakażeniach. Komunikat został tradycyjnie podzielony na województwa.  Oprócz tego pojawił się też nowy komunikat: 227 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. Z powodu COVID- 19 zmarło 55 osób, natomiast z powodu współistnienia koronawirusa z innymi schorzeniami zmarło 485 osób – statystyki te dotyczą oczywiście całego kraju.

Źródło: Echo Dnia.

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać

Nasza ankieta

Jak często korzystasz z Paczkomatów?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.