Latarnik wyborczy (ankieta) kandydatów na radnych, wójtów i burmistrzówCzas czytania: < 1 minutę

Wybory samorządowe w Polsce odbędą się 7 oraz 21 kwietnia – potwierdził premier Donald Tusk.

Z tej okazji przygotowaliśmy formularz z pytaniami do wszystkich kandydatów z naszego powiatu.

Pytania dla każdego są identyczne.

Odpowiedzi będziemy sukcesywnie publikować. Czekamy na nie do 15 marca. Czekamy do 20 marca! Czekamy ile się da!

Aktualizacja 2024-03-20. Zastanawialiśmy się dlaczego tak mało odważnych kandydatów jest i tak mało ankiet dostajemy. Poniżej odpowiedzi osób, które o to zapytaliśmy:

 • za długa jest
 • za trudna
 • nie wiem co napisać
 • napiszę a potem będziecie mnie rozliczać
 • nie uzgadnialiśmy takich rzeczy
 • nie chcę napisac głupot
 • nie widzę potrzeby bo i tak mnie wybiorą (radny powiatowy)

Chyba warto się zastanowić nad głosem.

Na ankiety czekamy do końca. Będziemy je publikować w miarę możliwości aż do ciszy wyborczej. Znajdą się odważni, którzy nie idą po stołek tylko kandydują dla dobra mieszkańców?

Czy kandydaci skorzystają z tej możliwości i udzielą informacji naszym czytelnikom i mieszkańcom, którzy będą oddawali swój głos w wyborach?

Czym ich przekonają?

Panie i Panowie kandydaci, zapraszamy.

Proponujemy aby zapisać sobie odpowiedzi (zwłaszcza te dłuższe) wcześniej w oddzielnym pliku i je przeklejać.

Jeśli wolicie wysłać maila  – TUTAJ SĄ PYTANIA DO SKOPIOWANIA.

  Prosimy o podanie imienia, nazwiska i wieku:

  Prosimy o podanie nazwy komitetu.

  Prosimy o informację na jakie stanowisko Pani/Pan kandyduje i z jakiego okręgu:

  Prosimy o podanie wykształcenia, szkoły, specjalności:

  Wstęp - Prosimy o przedstawienie się. Prosimy nie wklejać programu wyborczego. Jeśli była Pani/Pan już radnym/wójtem/burmistrzem prosimy o opisanie swoich dokonań.

  Zaczynamy pytania! Prosimy o zwięzłe odpowiedzi.

  Z jakimi problemami borykają się mieszkańcy w okręgu, który Pani/Pan reprezentuje? Jakie są największe i obecnie najpilniejsze potrzeby powiatu lub gminy (w zależności gdzie Pani/Pan kandyduje)?

  Czy po wygranych wyborach będzie Pani/Pan organizować cykliczne spotkania ze swoimi wyborcami? Jak często?

  Czy po wygranych wyborach na wójta/burmistrza będzie Pani/Pan publikować na stronie urzędu (nie BIP) lub swojej comiesięczne sprawozdanie z pracy?

  Czy po wygranych wyborach udostępni Pani/Pan mieszkańcom możliwość zadawania pytań droga elektroniczną, w jaki sposób i gdzie będą publikowane?

  Czy jest Pani/Pan za tym, aby każda zapłacona przez urząd faktura była opublikowana na stronie urzędu? Jakie działania Pani/Pan podejmie w tym celu?

  Czy jest Pani/Pan za funduszem sołeckim? Prosimy o wyjaśnienie decyzji. Czy jest Pani/Pan za budżetem obywatelskim? Dlaczego?

  Jak Pani/Pan zamierza się przyczynić do powstawania nowych miejsc pracy, ochrony obecnych i ściągania nowych inwestycji lub zachęcania do podejmowania działalności gospodarczej? Proszę w odpowiedzi wykluczyć jakiekolwiek działania PUP.

  Jakie działania Pani/Pan zamierzają podjąć w celu ochrony rolników i produkcji rolnej na naszym terenie?

  Czy będzie Pani/Pan postulował bezpłatny transport/dopłaty dla uczniów szkół podstawowych i średnich w celu wyrównywania szans? Czy będzie Pani/Pan postulował bezpłatny transport dla osób po 75 roku?

  Jak zamierza Pani/Pan zwiększać rozpoznawalność naszych gmin/powiatu? Czy teren naszego powiatu jest atrakcyjny turystycznie? Jakie planuje Pani/Pan działania aby to zmienić?

  Czy według Pani/Pana są potrzebne ścieżki rowerowe? Jeśli tak to gdzie? Jeśli nie to dlaczego?

  Jak zamierza Pani/Pan poszerzyć świadomość kobiet i mężczyzn w zakresie zdrowia? Jak Pani/Pan zamierza polepszyć i upowszechnić ochronę zdrowia na terenie gminy/powiatu. Czego według Pani/Pana brakuje?

  Jak Pani/Pan zamierza wspierać seniorów na wsiach. Chodzi o osoby które nie uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych gmin ponieważ mają za daleko, nie mają na bilet, zdrowie nie pozwala, etc. KGW nie spełniają ich oczekiwań ponieważ nie wszędzie są.

  Jak zamierza Pani/Pan kultywować tradycje regionu, których niestety nie realizują obecne KGW. Czy według Pani/Pana jednak je realizują? Jakie działania KGW poza potańcówkami i stoiskami na imprezach zna Pani/Pan?

  Czy jest Pani/Pan za zwolnieniem osób o najniższych dochodach z podatków? Jakie inne wsparcie/program Pani/Pan zaproponuje? Czy gminy/powiat powinny mieć własny, oddzielny system typu 800+? Oczywiście z mniejszymi kwotami.

  Czy gmina/powiat powinna wybudować mieszkania na wynajem? Ile?

  Czy jest Pani/Pan za prawem do aborcji do 12 tygodnia życia?

  Jak Pani/Pan ocenia Unię Europejską?

  Prosimy o podanie profili społecznościowych lub stron internetowych, dzięki którym mieszkańcy będą mieli z Panią/Panem kontakt. Teraz i w przyszłości.

  I jeszcze dla naszej wiadomości:
  Prosimy o podane numeru telefonu.

  Prosimy o podanie adresu email.

  Może Pani/Pan dodać swoje zdjęcie! Najlepiej w proporcjach 1:1,5 (poziome). Zdjęcie nie może zawierać nazwy Komitetu Wyborczego! W przypadku braku zdjęcia do ankiety zostanie dołączona ogólna grafika z imieniem i nazwiskiem. Przesłanie zdjęcia wiąże sie z wyrażeniem zgody na jego używanie na stronie MojeLipsko i profilu społecznościowym. W większości przypadków zgodę można wycofać.
  Plik JPG, PNG - wielkość od 100 do 500KB:

   

  Pytania zostały stworzone na podstawie rozmów z mieszkańcami.

  Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać

  Nasza ankieta

  Jak często korzystasz z Paczkomatów?

  Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.