Ks. prof. Sedlak o Siennie: ciemnota, zacofanie, zaściankowośćCzas czytania: 2 min.

Pamiętnik II: Uciekaj do dziury.

 

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak (1911-1993): bioelektronik, archeolog, geolog, paleontolog, paleobiochemik, badacz Gór Świętokrzyskich; autor wielu książek i ponad 250 rozpraw i artykułów naukowych i popularnonaukowych, scenariusza filmu „Krzem – pierwiastek młodości”, pozycji autobiograficznych i zbiorów kazań; charyzmatyczny kaznodzieja i spowiednik; buntownik z wyboru, ironista, ba, antyklerykał nawet. Niestety, określenia te nie oddają osobowości ks. Sedlaka. Autor „Pamiętnika II. Uciekaj do dziury” to bowiem taka „myszka”, która do żadnej dziury zapędzić się nie da, wymyka się jednoznacznym ocenom i budzi skrajne emocje.

Ustawiczne „piorunowanie” na Sieno i jego mieszkańców, ciemnotę, zacofanie, zaściankowość.

Drugi tom pamiętników rozpoczyna się w r. 1939, gdy ks. prefekt zostaje przeniesiony z ukochanego Ćmielowa do Sienna. Dla niego jest to dramat gorszy niż wybuch II wojny światowej. Co akapit psioczy na „miejsce zesłania” w takim oto stylu:

Ciekawym, jaka jest historia miasta Sienna. Pewnie jakiś wariat, odludek, błąkając się po dawnej ziemi Słowian, ujrzał okolicę tak pustą, jak on. „O, prawdziwie urodzajna ziemia na mędrców! Z dala od obcych wpływów wywrotowych, cholera azjatycka nie przejdzie ani rzeki, bo takiej brak, ani nie wylęgnie się w żadnym stawie, gdyż przyroda źle obliczyła się w zaraniu i zabrakło na tę okolicę. Teren równy jak głowa łysego, wspaniale nastraja do równowagi ducha i równego napięcia energią, wyrażającego się stale liczbą zero”. I rozpostarło się miasto Sienno wśród uroczej okolicy stołowego krajobrazu, otoczone zewsząd ubóstwem ducha i ciała. Cześć jego wiekopomnej pamięci, chwała nieśmierdząca! Chciało się przez pomyłkę „nieśmiertelna” napisać.

Senne Sienno stara się budzić ks. Sedlak stawiając na młodych. To w dzieciach widzi szansę dla tej miejscowości, toteż w czasie wojny prowadzi tajne nauczanie, a zaraz po wyzwoleniu buduje od podstaw dwie szkoły średnie: Szkołę Rzemiosł i Liceum Ogólnokształcące. Dzięki ogromnej pasji i umiejętnemu przekonaniu młodych, że tylko nauka umożliwi im wyrwanie się z sienneńskiego marazmu, dzięki własnemu przykładowi (sam ciężko pracuje fizycznie), wreszcie – brawurowemu zdobywaniu funduszy, realizuje wyznaczony cel.

Źródło: Biblionetka.

„Babę na plebani należy trzymać za pysk albo kopnąć w tyłek. Tylko na tych dwu końcach jest możliwe kierowanie babą na plebani. Kto gdzie indziej łapie albo nigdzie – przepadł”.

 

30. rocznica śmierci ks. prof. Włodzimierza Sedlaka

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać

Nasza ankieta

Jak często korzystasz z Paczkomatów?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.