Korupcja za PiS lawinowo wzrosłaPixabay
Czas czytania: < 1 minutę

Polska zanotowała w 2023 roku najgorszy od dekady rezultat w badaniach nad percepcją korupcji – wynika z ogłoszonego we wtorek corocznego raportu Transparency International.

W porównaniu do poprzedniego roku nasz kraj spadł w rankingu o dwa miejsca. Sytuacja pogarsza się od lat. Dokładnie od czasu kiedy rządy objęła Zjednoczona Prawica z PiS na czele.

Raport to przygotowywany co roku indeks percepcji korupcji (CPI). Mierzy on poziom skorumpowania sektora publicznego i polega na subiektywnej ocenie tego zjawiska przez ekspertów i przedsiębiorców.

Polska zajęła w nim  47. miejsce na 180 analizowanych w raporcie krajów. Osiągnęła przy tym wynik 54 punkty na 100 możliwych do uzyskania. Wynik zero oznaczałby najmniejszą korupcję, natomiast 100 – największą.

Poprzedni, kierowany przez PiS, polski rząd “obezwładnił sądownictwo i podkopał rządy prawa”

– czytamy w raporcie.“Jego reformy umożliwiły mu mianowanie swoich urzędników sądowych, a także prowadzenie dochodzeń przeciwko sędziom i ich karanie, ograniczając kontrolę władzy”

– dodano.

Już drugi rok z rzędu najgorszy wynik wśród państw Unii Europejskiej zajęły Węgry (42), które wyprzedzają Bułgaria (45) i Rumunia (46).

Dane dotyczące poszczególnych krajów są wynikiem kombinacji przynajmniej trzech z 13 różnych źródeł danych, gromadzonych przez takie instytucje, jak np. Bank Światowy czy Światowe Forum Ekonomiczne – podaje organizacja.

Wykres – im niższa wartość tym wyższa korupcja.

Percepcja korupcji

Raport: https://www.transparency.org/en/cpi/2021/index/pol

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać

Nasza ankieta

Jak często korzystasz z Paczkomatów?

3 Komentarze

    • A gdzie jest powiedziane że to rządzie była korupcja?
      Korupcja był jest i będzie tylko zmieniają się metody

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.