Komunikat Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku!
Bezwonny, bezbarwny i bez smaku. Tlenek węgla, znany wszystkim jako czad, to cichy zabójca. Sezon grzewczy to szczególny czas, w którym powinniśmy zwrócić uwagę na to, by od października do marca, czuć się bezpiecznie. Ogólnopolska kampania „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” ma informować, edukować i przede wszystkim zapobiegać.

W okresie grzewczym wzrasta ilość pożarów i zatruć tlenkiem węgla. Wytwarza się on w procesie spalania zarówno w piecach, w których pali się drewnem, olejem, węglem czy gazem. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku upomina by sprawdzać wszystkie urządzenia grzewcze przed sezonem i dodatkowo zamontować przy nich czujnik czadu, który czasami może naprawdę uratować życie.

Należy bowiem wiedzieć o tym, że tlenek węgla potocznie zwany również czadem jest gazem lżejszym od powietrza przez co łatwo się rozprzestrzenia. Jest tym groźniejszy, że nie posiada smaku, zapachu ani barwy. Objawy, które mogą świadczyć o zatruciu czadem to:

  • ból głowy;
  • duszności;
  • senność;
  • ogólne osłabienie;
  • przyspieszona akcja serca.

Przy wysokich stężeniach następuje utrata przytomności a w konsekwencji ryzyko wystąpienia zgonu.

Aby uniknąć sytuacji stwarzających zagrożenie zatruciem tlenkiem węgla należy pamiętać o tym, aby w pomieszczeniach, w których znajdują się piece grzewcze, węglowe oraz kominki zapewnić skuteczną wentylację. Pod żadnym pozorem nie należy zatykać kratek wentylacyjnych, ponieważ takie działanie prowadzi do ograniczenia wymiany powietrza niezbędnego do przebiegu procesu spalania i prowadzi do wydzielania się tlenku węgla.

Ponadto przed sezonem grzewczym należy dokonać przeglądu stanu technicznego przewodów dymowych zwracając szczególną uwagę czy: przewód kominowy nie jest zatkany, czy nie występują uszkodzenia zewnętrznej obudowy komina. Takie czynności wraz z okresowym czyszczeniem przewodów dymowych i wentylacyjnych powinny zostać wykonane oczywiście przez osoby posiadające stosowne uprawnienia w tym zakresie.

Dla przypomnienia: nieczystości z przewodów gdzie odbywa się proces spalania paliwa stałego czyli np. drewna lub węgla należy usuwać 4 razy w roku. W przypadku gdzie ogrzewanie budynków odbywa się olejem opałowym lub gazem nieczystości z przewodów dymowych należy usuwać 2 razy w roku. Natomiast zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych należy usuwać co najmniej raz w roku.

Należy mieć na uwadze, że kotłownie to nie pomieszczenia magazynowe. Nie należy gromadzić w pobliżu pieców grzewczych gazet, drewna opałowego, ponieważ w przypadku małego zarzewia ognia w postaci choćby nawet iskry, materiały te mogą stać się przyczyną pożaru. Oczywiście zasady te dotyczą również pieców, kuchni węglowych oraz kominków ogrzewających pomieszczenia mieszkalne. W tym przypadku przed drzwiczkami paleniska należy dodatkowo zabezpieczyć podłogę przed zapaleniem.

Szczególnie groźne i niebezpieczne w okresie zimowym jest dogrzewanie pomieszczeń przenośnymi urządzeniami grzewczymi takimi jak piecyki elektryczne, dmuchawy, piecyki gazowe.

Należy wiedzieć o tym, że zabronione jest użytkowanie elektrycznych urządzeń ogrzewczych ustawionych bezpośrednio na podłożu palnym. Nie należy włączać urządzeń grzejnych w pobliżu znajdujących się materiałów palnych (np. cieczy palnych, zasłon, firan, odzieży, mebli itp.). Przy podłączaniu elektrycznych urządzeń grzejnych należy pamiętać
o tym, by nie zasilać z jednego gniazda kilku urządzeń o dużym poborze mocy, gdyż może to spowodować przegrzanie instalacji elektrycznej, a w konsekwencji doprowadzić do pożaru. W przypadku widocznych uszkodzeń przewodów zasilających urządzenie grzewcze należy niezwłocznie wycofać je z eksploatacji. Natomiast przed wyjściem z budynków mieszkalnych należy je koniecznie wyłączać.

Przestrzeganie powyższych zasad prawidłowej eksploatacji urządzeń grzewczych powinno uchronić użytkowników tych urządzeń przed niemiłymi niespodziankami w okresie zimowym.

W ostatnich dniach strażacy w prowadzili również 42 akcje ratownicze związane z emisją tlenku węgla, w których 8 osób wymagało pomocy medycznej.

Od początku umownego sezonu grzewczego, czyli od 1 października 2020 roku strażacy interweniowali 1407 razy w związku z emisją tlenku węgla. Wskutek zatrucia czadem zmarło 27 osób, a 607 wymagało hospitalizacji.

Opracował: mł. asp. Przemysław Iwan (KP PSP w Lipsku).
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*